Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć dla dzieci sześcioletnich
pt. „ W zimowej krainie”
Cel główny: integracja grupy
Cele szczegółowe:
- rozwijanie wyobraźni dziecka,
- kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie,
- ćwiczenie aparatu oddechowego i aparatu mowy,
- utrwalenie wiadomości na temat sportów zimowych,
Przebieg zajęć:
1. Przenosimy się z naszej sali w Śnieżną Krainę, po której pędzą zaprzęgi koni (Dzieci dobierają się w para wg własnego uznania – jedno jest koniem, a drugie woźnicą). Nauczyciel gra na instrumencie perkusyjnym i śpiewa piosenkę pt. „Jadą konie dzwonki dzwonią”. Dzieci naśladują kląsanie. Po pewnym czasie zamieniają się rolami.
2. Konie zatrzymują się, dzieci wysiadają i bawią się na śnieżnej polanie. (Zabawa ma charakter pobudzający wyobraźnię dzieci). Razem lepią kule, bałwana, a później rozgrzewają ręce i zmarznięte policzki. Następnie z kartek papieru robią śnieżki i rzucają się nimi.
3. Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy: pierwsza grupa pokazuje pantomimicznie zabawy na śniegu ,a druga je odgaduje, potem następuje zamiana ról.
4. Zabawa w lodowisko - dzieci wyjeżdżają na ogromne lodowisko i jeżdżą na łyżwach w rytm muzyki klasycznej ( Walc kwiatów P. Czajkowskiego). Kiedy muzyka ustaje dzieci tworzą zamarznięte figury lodowe. Nagle zjawia się Królowa Śniegu (nauczycielka) i rozmraża różdżką zamarznięte figury dzieci.
5. Na prośbę królowej (nauczycielki) dzieci ustawiają się w kółeczku i słuchają piosenki pt. „Tupu, tup po śniegu”, którą ilustrują ruchem i gestem.
6. Następnie Królowa Śniegu rzuca czarodziejską kulę , którą każde dziecko może złapać tylko jeden raz i musi ją odrzucić do kolegi , który jeszcze kuli nie miał.
7. Na zakończenie zabaw w zimowej krainie dzieci siadają do stolików w parach naprzeciw siebie i dmuchają śnieżkę z waty nie dotykając jej rękami.
8. Zajęcia kończą się odczarowaniem przez nauczycielkę zimowej krainy w salę przedszkolną i omówieniem przeżytych emocji podczas zabaw.