Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Herman
Data publikacji
2009-02-03
Średnia ocena
0,00
Pobrań
429

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie VI.
 Pobierz (docx, 17,7 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji - mgr Małgorzata Herman

Temat: Wędrujemy po ścieżkach Europy z poezją Czesława Miłosza – analizujemy wiersz „Ojciec objaśnia”.

Lekcja języka polskiego w klasie VI

Czas trwania: 45 min.

Cele:

Cele główne:

Uczniowie rozpoznają cechy charakterystyczne i odkrywają sensy przenośne utworu poetyckiego.

Cele pośrednie:

Uczniowie organizują pracę własną i innych, projektują działania i przyjmują odpowiedzialność za ich przebieg oraz wyniki.

Uczniowie rozpoznają cechy charakterystyczne i sens przenośny utworu poetyckiego.

Uczniowie samodzielnie pracują z mapą.

Uczniowie potrafią korzystać z dostępnych źródeł informacji i wyszukać wiadomości na temat państw europejskich.

Uczniowie dostrzegają znaczenie posiadania wiedzy na temat państw Unii Europejskiej.

Uczniowie rozumieją, że Polskę i inne kraje europejskie łączą wspólne podstawy cywilizacyjne i kulturowe.

Formy pracy: praca grupowa zróżnicowana

Metody pracy: ćwiczebna – analiza budowy utworu poetyckiego i środków artystycznych;

odkrywanie sensów przenośnych utworu poetyckiego; praca z mapą konturową Europy; korzystanie z informacji

Środki dydaktyczne:

tekst wiersza Czesława Miłosza „Ojciec objaśnia”

mapa Unii Europejskiej

mapki konturowe Europy

flagi państw europejskich

karteczki z informacjami encyklopedycznymi na temat miejsc wymienionych w wierszu

kartki z poleceniami dla poszczególnych grup

materiały o państwach europejskich mających znaczący wkład w historię i kulturę Europy przygotowane przez uczniów

Etapy lekcji

Przebieg lekcji

Umiejętności ponadprzedmiotowe

Uwagi

Zaangażowanie

1. Zapoznanie uczniów z tematyką zajęć.

2. Odczytanie przez nauczyciela wiersza Czesława Miłosza „Ojciec objaśnia”. Chwila zadumy i przeżywania poezji.

3. Klasa została wcześniej podzielona na grupy 4 – 5 osobowe – nastąpił wybór liderów, sekretarzy i sprawozdawców.

Liderzy otrzymują przygotowane przez nauczyciela kartki z poleceniami.

Polecenia dla grup:

Kto jest osobą mówiącą, a kto odbiorcą wypowiedzi poetyckiej w tym wierszu?

Odszukajcie porównania i epitety. Objaśnijcie ich sens.

Wyliczcie miejsca wymienione w wierszu. Wskażcie je na mapie Europy.

Określcie, dlaczego miejsca wymienione w wierszu są warte uwagi.

Odpowiedzcie w 2-3 zdaniach, dlaczego ojciec „resztę opowie innym razem”?

Komunikacja nauczyciel – uczeń

Komunikacja: nauczyciel - uczeń, uczeń – nauczyciel, uczeń – uczeń

Każdy uczeń organizuje pracę własną i innych, projektuje działania i przyjmuje odpowiedzialność za ich przebieg oraz wyniki.

Nauczyciel stara się stworzyć w fazie wstępnej lekcji atmosferę pobudzającą do aktywnej pracy.

Nauczyciel rozdaje tekst wiersza Czesława Miłosza „Ojciec objaśnia”

Uczniowie w poleceniu 4 korzystają z przygotowanych przez nauczyciela karteczek z informacjami encyklopedycznymi na temat miejsc wymienionych w wierszu

Badanie

Uczniowie w grupach organizują pracę – każda grupa opracowuje jeden element analizy utworu poetyckiego.

Organizowanie i planowanie pracy.

Efektywne współdziałanie w zespole.

Prezentacja I

Sprawozdawcy prezentują pracę grupy.

Skuteczna komunikacja

Uczniowie z pomocą nauczyciela redagują krótką notatkę na temat wiersza, którą zapisują do ...