Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Herman
Data publikacji
2009-02-03
Średnia ocena
1,00
Pobrań
509

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji - klasa 5.  Rozpoznajemy cechy charakterystyczne podania na podstawie „Podania o Popielu” Cecylii Niewiadomskiej.
 Pobierz (docx, 17,0 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji

Temat: Rozpoznajemy cechy charakterystyczne podania na podstawie „Podania o Popielu” Cecylii Niewiadomskiej.

Lekcja języka polskiego w klasie VI

Czas trwania: 45 min.

Cele

Cel główny:

Uczniowie rozpoznają cechy charakterystyczne podania

Cele pośrednie:

Uczniowie organizują pracę własną i innych, projektują działania i przyjmują odpowiedzialność za ich przebieg oraz wyniki.

Uczniowie współdziałając w grupie rozpoznają cechy charakterystyczne podania

Formy pracy: praca grupowa zróżnicowana

Metody pracy: ćwiczebna – analiza tekstu podania, impresja – odbieranie wrażeń, odczuć i nastrojów wywołanych utworem literackim, tworzenie mapy mentalnej

Środki dydaktyczne:

tekst „Podania o Popielu” Cecylii Niewiadomskiej (podręcznik, s. 24)

słowniki ortograficzne

słownik wyrazów bliskoznacznych

karta oceny pracy w grupie

Ewaluacja: mapa mentalna, wyrażanie opinii o słuszności interpretacji utworu literackiego, karta oceny pracy w grupie

Etapy lekcji

Przebieg lekcji

Umiejętności ponadprzedmiotowe

Uwagi

Zaangażowanie

1. Zapoznanie uczniów z tematyką i celami lekcji.

2. Odczytanie przez wskazanych uczniów tekstu „Podania o Popielu” C. Niewiadomskiej (podręcznik, s.24)

3. Klasa została wcześniej podzielona na grupy 4 – 5 osobowe – nastąpił wybór liderów, sekretarzy i sprawozdawców.

Liderzy otrzymują przygotowane przez nauczyciela polecenia. Wcześniejszy podział na grupy pozwala nauczycielowi na zindywidualizowanie zadań.

Polecenia dla grup:

Ułóżcie pytania do kolejnych akapitów tekstu. Unikajcie pytań rozpoczynających się od „czy”.

Napiszcie plan zdarzeń.

Opowiedzcie historię Popiela z punktu widzenia jego żony.

Napiszcie akt oskarżenia przeciwko Popielowi i jego żonie.

Na podstawie tekstu wymieńcie rzeczywiste i wymyślone elementy świata przedstawionego.

Komunikacja nauczyciel – uczeń

Komunikacja: nauczyciel - uczeń, uczeń – nauczyciel, uczeń – uczeń

Każdy uczeń organizuje pracę własną i innych, projektuje działania i przyjmuje odpowiedzialność za ich przebieg oraz wyniki.

Nauczyciel stara się stworzyć w fazie wstępnej lekcji atmosferę pobudzającą do aktywnej pracy.

Badanie

Uczniowie w grupach organizują pracę – każda grupa opracowuje jeden element analizy utworu poetyckiego.

Organizowanie i planowanie pracy.

Efektywne współdziałanie w zespole.

Prezentacja

Sprawozdawcy prezentują pracę grupy.

Skuteczna komunikacja

Refleksja

Nauczyciel dokonuje wspólnie z uczniami oceny prac grup (ocena słowna)

Uczniowie na podstawie pracy w grupach i tekstu podania, odpowiadają , czym charakteryzuje się podanie.

Ewaluacja : uczniowie otrzymują przygotowane przez nauczyciela karty z ewaluacją – oceną pracy w grupie

Zadanie domowe

Przypomnę sobie, jaka legenda lub podanie związane jest z regionem, w którym mieszkam. Nauczę się go pięknie opowiadać.

Próba samooceny i oceny pracy w grupie.

Ocenianie własnego uczenia się.

Komunikacja nauczyciel – uczeń

Samoocena i ocena pracy w grupie.

Uczniowie podczas samooceny powinni wziąć pod uwagę poprawność językową i ortograficzną tekstu, wkład pracy.

Wpis do zeszytu w postaci mapy mentalnej.

Po wypełnieniu wklejają do zeszytu