Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Herman
Data publikacji
2009-02-03
Średnia ocena
0,00
Pobrań
332

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Lekcja języka polskiego w klasie VI.
 Pobierz (docx, 17,8 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji - mgr Małgorzata Herman

Temat: Otrzymuję punkciki z gramatyki, ponieważ znam zdania złożone podrzędnie.

Lekcja języka polskiego w klasie VI

Czas trwania: 45 min.

Cele:

Cel główny:

Uczniowie znają cechy zdania złożonego podrzędnie.

Cele pośrednie:

Uczniowie:

organizują pracę własną i innych, projektują działania i przyjmują odpowiedzialność za ich przebieg oraz wyniki.

współdziałając w grupie rozpoznają cechy charakterystyczne zdań złożonych podrzędnie.

wskazują orzeczenia w zdaniach, wskazują spójniki podrzędności i zaimki względne, rozróżniają zdania składowe w zdaniu złożonym

samodzielnie budują zdania złożone podrzędnie

Formy pracy: praca grupowa jednorodna, indywidualna

Metody pracy: ćwiczebna – analiza budowy zdania podrzędnie złożonego, wskazywanie orzeczeń w zdaniach składowych, wskazywanie spójników podrzędności, budowanie zdań złożonych podrzędnie i redagowanie tekstów zawierających takie zdania

Środki dydaktyczne:

przykłady zdań podrzędnie złożonych

słowniki ortograficzne

Etapy lekcji

Przebieg lekcji

Umiejętności ponadprzedmiotowe

Uwagi

Zaangażowanie

1.Czynności organizacyjne

2. Zapoznanie uczniów z tematyką zajęć.

3.Klasa została wcześniej podzielona na grupy 4 – 5 osobowe – nastąpił wybór liderów, sekretarzy i sprawozdawców.

Liderzy otrzymują przygotowane przez nauczyciela kartki z poleceniami i przykładami.

Polecenia dla grup (załącznik)

Komunikacja nauczyciel – uczeń

Komunikacja: nauczyciel - uczeń, uczeń – nauczyciel, uczeń – uczeń

Każdy uczeń organizuje pracę własną i innych, projektuje działania i przyjmuje odpowiedzialność za ich przebieg oraz wyniki.

Nauczyciel stara się stworzyć w fazie wstępnej lekcji atmosferę pobudzającą do aktywnej pracy.

Badanie I

Uczniowie w grupach organizują pracę – polecenie 1 – wskazanie orzeczeń w zdaniach.

Organizowanie i planowanie pracy.

Efektywne współdziałanie w zespole.

Prezentacja I

Sprawozdawcy prezentują pracę grupy.

Skuteczna komunikacja

Nauczyciel zapisuje na tablicy spostrzeżenia uczniów – Zdanie złożone podrzędnie zawiera więcej niż jedno orzeczenie. Uczniowie notują je do zeszytu przedmiotowego.

Badanie II

Uczniowie w grupach organizują pracę – polecenie 2 – wskazanie spójników podrzędności i zaimków względnych.

Organizowanie i planowanie pracy.

Efektywne współdziałanie w zespole.

Prezentacja II

Sprawozdawcy prezentują pracę grupy.

Skuteczna komunikacja

Nauczyciel po prezentacji zwraca uwagę na zasadę interpunkcyjną związaną z budową zdania podrzędnie złożonego.

Następnie uświadamia uczniom zasadę rozróżniania zdań złożonych współrzędnie i podrzędnie – Zdanie złożone podrzędnie możemy rozpoznać po tym, że możemy zapytać o zdanie podrzędne.

Uczniowie notują ją do zeszytu przedmiotowego.

Wyróżnienie zdania określanego i określającego na konkretnym przykładzie

Badanie III

Uczniowie w grupach organizują pracę – polecenie 3 – rozróżnianie zdań składowych w zdaniu złożonym podrzędnie

Organizowanie i planowanie pracy.

Efektywne współdziałanie w zespole.

Prezentacja III

Sprawozdawcy prezentują pracę grupy.

Skuteczna komunikacja

Zapisanie przykładów na tablicy i analiza poprawności wykonania zadania.

Uczniowie notują przykłady do zeszytu przedmiotowego.

Badanie III

Uczniowie indywidualnie układają zdania złożone podrzędnie związane z ich szkolnym życiem ...