Dodaj publikację
Autor
Jadwiga Poliszuk
Data publikacji
2009-02-03
Średnia ocena
5,00
Pobrań
377

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz konkursu matematycznego dla dzieci 6-letnich, który opracowałam i przeprowadziłam w przedszkolu.
 Pobierz (docx, 15,4 KB)

Podgląd treści

KONKURS MATEMATYCZNY

,,POZNAJEMY ŚWIAT MATEMATYKI”

DLA DZIECI 6-letnich

Opracowała: Jadwiga Poliszuk Lublin

CELE KONKURSU:

- rozwijanie zainteresowań matematycznych;

- doskonalenie umiejętności posługiwania się poznanymi pojęciami matematycznymi;

- rozwijanie logicznego myślenia;

- kształtowanie dojrzałości emocjonalnej i umiejętności pokonywania trudności

PRZEBIEG KONKURSU:

Powitanie gości. Powitanie dzieci i nauczycielki z przedszkoli.

Zaproszenie do jury konkursu nauczycielki z różnych przedszkoli.

Zaproszenie dzieci do podróży ,,W świat matematyki”.

Pociąg objęty całkowitą rezerwacją miejsc ( dzieci szukają karteczki ze swoim imieniem) i siadają na wyznaczonym miejscu przy stolikach.

Przy stoliku siedzi po dwoje dzieci. Każda para wylosuje swoją nazwę. ( dzieci losują karteczki z nazwami A, B, C, D). Na stolikach dzieci dostają pojemnik na punkty- piłeczki. Dzieci otrzymują również żeton z nazwą pary (A, B, C, D).

Wyruszamy w podróż do krainy matematyki:

Prowadząca śpiewa piosenkę i zaprasza dzieci do zabawy: ,,Pędzi pospieszny pociąg, po szynach szybko mknie. Dokąd, ach dokąd, dokąd, dokąd tak spieszy się. Do krainy matematyki tak spieszymy się…

Dzieci dostają specjalne bilety z cyfrą.

Nauczycielka daje znak żeby zatrzymać pociąg – STACJA.

Dzieci otrzymują 1 ZADANIE:

Dzieci siadają w półkolu, układają przed sobą bilety z cyframi.

Dzieci maja uporządkować cyfry od najmniejszej do największej. Cyfry umieszczają na lokomotywie –jest to numer lokomotywy.

Dzieci parami wracają do swoich miejsc przy stolikach , za wykonane zadanie otrzymują punkt- piłeczkę i brawa.

Dzieci wyruszają w dalszą drogę. Nauczycielka śpiewa i dołączyć mogą do śpiewu dzieci uczestniczące w konkursie jak i dzieci oglądające konkurs.

,,Pędzi pospieszny pociąg, po szynach szybko mknie…itd.

Nauczycielka daje znak do zatrzymania się –STACJA.

2 ZADANIE Dzieci z każdej pary szukają kartony ze swoją literą i w parach układają figury geometryczne (koło, trójkąt, koło, prostokąt). I szukają koperty z taką figurą geometryczną. W niej znajduje się drugie zadanie i siadają do stolików. Wyjmują z koperty zadanie do wykonania. Policz i zapisz liczbę figur geometrycznych danego rodzaju;

Dzieci wykonują zadanie. Umieszczają swoje zadanie na tablicy, na polu takim jak wagonik.

Para za wykonane zadanie otrzymuje punkt- piłeczkę i brawa.

Dzieci wyruszają w dalszą drogę śpiewając ….

Nauczycielka pokazuje znak STACJA i pociąg zatrzymuje się.

3 ZADANIE

Dzieci siadają w kole na dywanie wyjmują kolejno : czerwoną kredkę , kulkę czerwoną, czerwony guzik, klocek czerwony. Dzieci odgadują cechę wspólną tych rzeczy- kolor czerwony. W wagonie czerwonym ukryte jest kolejne zadanie. Dzieci z danej pary szukają koperty z dana literą: A, B, C, D.

Siadają do stolików i wykonują zadanie: Postaw odpowiedni znak matematyczny: .

Dzieci w parach wykonują zadanie i umieszczają wykonane zadanie na ...