Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Katarzyna Mielczarek
SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII DLA KLASY III GIMNAZJUM
TEMAT: OCHRONA GATUNKOWA ZWIERZĄT W POLSCE
CEL OGÓLNY ZAJĘĆ:
Poznanie wybranych gatunków zwierząt objętych ochroną ścisłą i sezonową
CELE OPERACYJNE LEKCJI
ZAPAMIĘTANIE WIADOMOŚCI
Uczeń:
• wymienia cele ochrony gatunkowej zwierząt
• podaje przykładowe gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową
ROZUMIENIE WIADOMOŚCI
Uczeń:
• potrafi rozpoznać na zdjęciach popularne gatunki zwierząt chronionych
• podaje różnice między ochroną całkowitą, a sezonową
STOSOWANIE WIADOMOŚCI W SYTUACJACH TYPOWYCH
Uczeń:
• zna zwierzęta chronione występujące w swojej okolicy
• opisuje wygląd i cechy charakterystyczne kilku gatunków chronionych
STOSOWANIE WIADOMOŚCI W SYTUACJACH PROBLEMOWYCH
Uczeń:
• ocenia wpływ zanieczyszczeń środowiska na różnorodność gatunków
• potrafi ocenić czy dotychczasowe formy ochrony przyniosły skutek
UWAGI DOTYCZĄCE REALIZACJI ZAJĘĆ
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ –1godzina lekcyjna
METODY – praca w grupach, pogadanka z elementami dyskusji, praca z podręcznikiem
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
• Podręcznik M.Kłyś „Biologia dla gimnazjum III”,
• zwierzęta chronione w Polsce - odbitka z tablic biologicznych
• plansze ze zdjęciami zwierząt chronionych
• dodatkowa literatura ( "Ryby", "Przewodnik do rozpoznawania roślin i zwierząt"
• Instrukcje do ćwiczeń
PRZEBIEG ZAJĘĆ
FAZA WSTĘPNA
1. Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji ( ochrona gatunkowa roślin)
2. Wyjaśnienie celów bieżących lekcji
FAZA GŁÓWNA
1. Uczniowie czytają wybrany fragment z podręcznika dotyczący ochrony gatunkowej zwierząt ( str. 125). Na tej podstawie określają:
• Jaki jest cel ochrony gatunkowej zwierząt
• Jaka jest istota ochrony całkowitej ( ścisłej ) zwierząt
• Jaka jest różnica między ochroną całkowitą, a sezonową.
2. Każdy uczeń otrzymuje listę gatunków zwierząt chronionych w Polsce. Uczniowie rozpoznają gatunki chronione na planszach poglądowych, zdjęciach w podręczniku, i innych książkach.
3. Uczniowie zostają podzieleni na grupy 3 - 4 osobowe. Każda grupa otrzymuje karty pracy z zadaniami do wykonania.
Pytania zawarte w karcie pracy
1. Wymień kilka gatunków zwierząt chronionych, które występują w twojej okolicy.
2. Na podstawie otrzymanych materiałów, podręcznika i tablic poglądowych wypisz podobieństwa i różnice pomiędzy podanymi gatunkami. ( każda grupa porównuje inne gatunki ).
3. Na podstawie krótkiego tekstu o bobrach, wypisz jakie cechy ułatwiają im życie w wodzie.
Po wykonaniu zadań następuje ich omówienie i wyjaśnienie pojawiających się wątpliwości.
FAZA PODSUMOWUJĄCA
1. Praca domowa: ułóż krzyżówkę, w której wykorzystasz poznane nazwy zwierząt chronionych.
2. Dla chętnych: Wybierz dowolny gatunek zwierzęcia chronionego i opisz jego cechy charakterystyczne. Możesz także zamieścić rysunek tego zwierzęcia.
W CZASIE LEKCJI WYKORZYSTANO NASTĘPUJĄCE STANDARDY WYMAGAŃ:
1. Umiejętne stosowanie terminów, pojęć i procedur z zakresu przedmiotów matematyczno - przyrodniczych ...
• Czytanie ze zrozumieniem tekstów
• Wybieranie odpowiednich terminów i pojęć do opisu właściwości, zachowań obiektów
2. Wyszukiwanie i stosowanie informacji
• Odczytanie informacji przedstawionej w formie tekstu, fotografii, rysunku ...