Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Prezentacje multimedialne w programie PowerPoint
Poprzez ten artykuł chciałabym zachęcić Państwa do stosowania prezentacji na swoich zajęciach. Celem prezentacji jest wzbogacanie i urozmaicanie jednostek lekcyjnych. Zamiast monotonnego wykładu nauczyciela, podczas którego uczeń jest tylko biernym obserwatorem, warto zastosować prezentację multimedialną. Umożliwia ona opanowanie często trudnego i całkowicie abstrakcyjnego materiału w sposób ciekawy i odmienny niż dotąd. Na zajęciach z różnych przedmiotów możemy dokonać różnorodnych form prezentacji tych partii materiału, które dotychczas uchodziły za bardzo trudne i nie do opanowania.
Uczniowie obserwując przedstawiane zjawiska na ekranie komputera zapamiętują o wiele więcej informacji, niż wysłuchując monologu ze strony swego nauczyciela. Uczenie przebiega najpełniej, gdy informacja dociera do ucznia wielokanałowo, łącząc przekaz słowny z wizualnym. Same zajęcia stają się bardziej atrakcyjne, ciekawsze, proces zapamiętywania określonych treści wzrasta w porównaniu z tradycyjną metodą nauczania.
I co jest istotne – takie lekcje są bardzo lubiane przez uczniów, a nauczyciel ma z nich wielką satysfakcję. Na przygotowanie całej prezentacji trzeba poświęcić bardzo dużo czasu, zgromadzić wiele materiałów, często korzystać z pomocy nauczycieli informatyki. Sądzę jednak, że włożony wysiłek bardzo się opłaci.
Poniżej przedstawiam opracowaną przeze mnie pomoc dla nauczycieli chcących wykonać prezentację w programie PowerPoint.
TWORZENIE SLAJDÓW W PROGRAMIE PowerPoint
Tworząc nową prezentację programu Microsoft PowerPoint, wybieramy Plik→Nowy→Pusta prezentacja. Od nas zależy, co ma się znajdować na pierwszym oraz następnych slajdach (decydujemy o układzie slajdu), wpisujemy w odpowiednie pola treści, które chcemy przekazać.
Podstawowe operacje
• wstawianie nowego slajdu - Wstaw→Nowy slajd
• wstawianie obiektów – tworząc nowy slajd określamy jego układ czyli elementy, które mają występować na danym slajdzie. W każdej chwili układ ten można zmienić. Można też w dowolnym momencie wstawić dodatkowe pole tekstowe, wykres, rysunek lub obiekt. Wszystkie te operacje dostępne są w menu Wstaw .Do pokazu można dodać ścieżkę dźwiękową lub nagrać narrację – na slajdzie pojawi się wtedy ikona głośnika. Dźwięk zostanie odtworzony dopiero po kliknięciu tego przycisku. Można również dołączać pliki video.
• kolor tła – można zmienić po wybraniu Format→Tło. Rozwiń listę w okienku wypełnienie tła. Jeśli chcesz mieć tylko inny kolor bez żadnych efektów, wybierz więcej kolorów. Jeżeli chcesz zmienić gradient, dodać teksturę, zmienić deseń lub jako tło wstawić rysunek, wybierz opcję Efekty wypełnienia .Otworzy się okno pokazane na rysunku.
Aby nadać całej prezentacji jednolity wygląd można wybrać z menu Format→Zastosowanie szablonu projektu i tam wybrać z listy deseń, który nam odpowiada.
• formatowanie tekstu – zaznacz tekst, wykonaj Format→Czcionka (można zmienić kolor, rozmiar, styl czcionki )
• wyświetlenie pokazu – z menu Pokaz→Wyświetl ...