Dodaj publikację
Autor
Bożena Łosińska
Data publikacji
2009-02-16
Średnia ocena
0,00
Pobrań
198

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Praca jest poświęcona zagrożeniom występującym wśród młodzieży. Ukazuje ich rozmiar, rodzaje i uwarunkowania, a także przyczyny i skutki używania środków odurzających, ich wpływ na środowisko wychowawcze. Przedstawiono działalność profilaktyczną państwa.
 Pobierz (doc, 111,5 KB)

Podgląd treści

ZAGROŻENIE UZALEŻNIENIAMI WŚRÓD MŁODZIEŻY

( Rozmiary, rodzaje i niektóre uwarunkowania)

A PROFILAKTYKA PAŃSTWA

BOŻENA ŁOSIŃSKA

1 ŚRODKI UZALEŻNIAJĄCE I RODZAJE UZALEŻNIEŃ

Różnego rodzaju uzależnienia od środków toksycznych stanowią aktualny problem w wielu krajach. Narkotyki były używane we wszystkich środowiskach i społeczeństwach od czasów zamierzchłych, a pomimo to narkomania uznana być może za zjawisko historycznie nowe, za symptom zmian jakie w społeczne bytowanie wniósł wiek dwudziesty.
Słowo narkomania pochodzi z języka greckiego, od słowa narke i oznacza odrętwienie, kurcz, szał.
W rozumieniu potocznym narkomania jest to zjawisko przyjmowania środków odurzających prowadzące do powstania uzależnienia oraz przyczyniające się do nieodwracalnych zmian w organizmie człowieka.
W Polsce do najczęściej używanych należą: terpentyna, nafta, benzen lakierowy, wybielacze plam, aceton, eter, buta pren, nitro, siluks, zmywacz do paznokci, aerozole, rozpuszczalniki. W żargonie narkomańskim wdychanie środków określa się jako „klejenie się" albo „świrowanie". Środki te ze względu na ogólną dostępność w handlu są dość powszechnie stosowane przez „początkujących narkomanów". Używanie i nadużywanie lotnych substancji może prowadzić do uzależnienia, jeżeli nie fizycznego, to do bardzo silnego psychicznego. Może powodować również bardzo ostre zatrucia, kończące się nieodwracalnymi zmianami zarówno organicznymi jak i psychicznymi, a nawet zejściem śmiertelnym w wyniku porażenia ośrodków korowych w centralnym układzie nerwowym i systemu oddechowego. W zjawisku szeroko pojętej toksykomanii czy narkomanii można wyróżnić węższy jej zakres -lekomanię.

Lekomania staje się obecnie coraz bardziej powszechna nie tylko wśród chorych czy osób w wieku starczym, lecz także jest modna wśród młodzieży, a nawet dzieci. Moda na używanie i nadużywanie różnego rodzaju leków, tabletek przeciwbólowych oraz środków dopingujących rozpowszechnia się w wielu krajach w sposób niekontrolowany. Statystyki odnotowują coraz częściej przypadki zatruć śmiertelnych w wyniku zażywania lub uzależniania się od leków. Nadużywanie leków ma szkodliwy wpływ na zdrowie. Środki te bowiem powodują psychiczną, a niekiedy i fizyczną zależność.
Lekomania podobnie jak narkomania, rozwija się w sposób epidemiczny. Do najczęściej zażywanych leków należą środki nasenne i uspokajające, przeciwbólowe oraz środki pobudzające i dopingujące.
Działanie tych leków polega na zmniejszeniu napięcia nerwowego, łagodzenia objawów lękowych i niepokojów. Wpływają one uspokajająco i obniżają chwiejność emocjonalną. Leki te nie wywołują wyraźnego uzależnienia fizycznego, mogą natomiast doprowadzić do dość silnego uzależnienia psychicznego. Zależność psychiczna czyli przymus brania leku, rozwija się stosunkowo szybko, jak również szybki jest rozwój tolerancji na przyjmowany lek, co może prowadzić do ostrych zatruć i zejść śmiertelnych.
W pogoni za różnymi osiągnięciami w życiu niektórzy młodzi i starsi ludzie sięgają po środki wspomagające, dopingujące, wzmacniające. Niekiedy człowiek usiłuje pobudzić ...