Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Szymon Solak
Konspekty z historii
Powtórzenia i sprawdziany
dla klasy IV
do podręcznika i zeszytu ćwiczeń
T. Małkowski, Historia. Dzieje cywilizacji,
Gdańsk 1998.
SZYMON SOLAK Data 19.10.2005
Konspekt lekcji historii dla klasy IV szkoły podstawowej
Temat: Powtórzenie wiadomości
Cel ogólny: Ugruntowanie wiadomości z zakresu początki cywilizacji (tematy 1-7 podr.)
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Środki dydaktyczne: podręcznik i zeszyt ćwiczeń T. Małkowski, Historia. Dzieje cywilizacji,
Gdańsk 1998,
Metody: rozmowa nauczająca, dyskusja
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
40’ Lekcja właściwa.
- Jak rozumiemy pojęcie historia?
- Czym zajmuje się historia jako nauka?
- Dlaczego uczymy się historii?
- W czym pomaga nam znajomość historii?
- Mówi się, że historia jest nauczycielką życia. Jak rozumiesz to stwierdzenie?
- Czym zajmują się historycy, archeolodzy?
- Z jakich źródeł czerpiemy informacje o przeszłości?
- W jaki sposób mierzymy przemijający czas?
- Jakich ludzi nazywamy ludźmi pierwotnymi?
- W jaki sposób ludzie pierwotni potrafili rozpalić ognisko?
- Jakie ubrania nosili ludzie pierwotni?
- W jaki sposób ludzie pierwotni zdobywali pożywienie?
- Dlaczego ludzie pierwotni żyli w gromadach?
- Jakie umiejętności posiadali ludzie pierwotni?
- Jakich narzędzi używali ludzie pierwotni?
- Z jakiego materiału były wykonane?
- Co wiemy o sztuce ludzie pierwotnych?
- Gdzie powstały pierwsze cywilizacje, w jakiej części świata?
- Dlaczego ludzie zamieszkali w domach zamiast w szałasach?
- Jak powstały pierwsze miasta?
- W jaki sposób powstały pierwsze państwa?
- Jakie to były państwa, podaj konkretne nazwy.
- Jakie były osiągnięcia starożytnych Rzymian?
- Jak żyli starożytni Rzymianie? Jakie były ich rozrywki?
- Czym był szlak bursztynowy?
- Jakie nowe umiejętności posiadali mieszkańcy Biskupina w porównaniu z ludźmi pierwotnymi?
- Czym zajmowali się mężczyźni?
- Jakie były zajęcia kobiet?
- Jak myślicie dlaczego mieszkańcy Biskupina wyginęli?
- Jak byli zorganizowani mieszkańcy Biskupina?
- Powiedzcie czym jest ród?
- Co to jest plemię?
- Przybliż pojęcia: archeologia, kronika, Bliski Wschód, starożytność, igrzyska, legion.
SZYMON SOLAK Data 30.01.2006
Konspekt lekcji historii dla klasy IV szkoły podstawowej
Temat: Polska w okresie średniowiecza - powtórzenie wiadomości.
Cel ogólny: Ugruntowanie wiadomości z zakresu Polska w okresie średniowiecza (tematy 8-15 podr.)
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Środki dydaktyczne: podręcznik i zeszyt ćwiczeń T. Małkowski, Historia. Dzieje cywilizacji,
Gdańsk 1998, mapa „Polska w okresie Kazimierza Wielkiego 1333 – 1370”
Metody: rozmowa nauczająca, dyskusja
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
40’ Lekcja właściwa.
- Jak doszło - według legendy – do objęcia tronu przez dynastię piastowską w Polsce?
- Jak zorganizowane było państwo Mieszka I
- Opisz zasięg terytorialny państwa Mieszka I
- W jakich okolicznościach zawarto sojusz polsko – czeski? Co zyskała Polska na tym przymierzu?
- Dlaczego Mieszko I przyjął chrzest? Jakie ...