Dodaj publikację
Autor
Lidia Chrapkowska
Data publikacji
2009-02-23
Średnia ocena
0,00
Pobrań
73

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Jak połączyć różne kultury na jednej lekcji??? Oto moja propozycja...
 Pobierz (doc, 32,5 KB)

Podgląd treści


Lidia Chrapkowska
II NUM – pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna
SCENARIUSZ DLA DZIECI 7-LETNICH.
Temat: „Moja koleżanka – Cyganka” – spotkanie integracyjne dzieci narodowości polskiej i romskiej;
Wiek: 7 lat
Cel ogólny: poznanie kultury narodowości romskiej oraz zarysów historii;
Cele szczegółowe:
-rozpoznawanie brzmienia muzyki romskiej;
-poznanie charakterystycznego stroju romskiego;
-poznanie zwyczaju i tradycji związanych z kulturą romską;
Metody:
- podające: opowiadanie, pogadanka;
- praktyczne: pokaz, ćwiczenia;
- eksponujące: piosenki cygańskie, pokaz tańca romskiego połączony z przeżyciem;
Formy pracy: indywidualna jednolita, zbiorowa, grupowa zróżnicowana;
Materiały dydaktyczne: płyta z muzyką cygańską, albumy fotograficzne dzieci ze zdjęciami ich rodzin – Romów, zdjęcia z czasopism przedstawiające Romów, sprzęt RTV, tradycyjny strój cygański;
Czas realizacji zajęć: 8.00 – 12.25;
Przebieg zajęć:
1. Rozmowa Nauczyciela z dziećmi na temat ich koleżanek i kolegów w klasie – Romów poprzedzona zabawą „Poznajmy się”: Dzieci ustawione parami w kręgu (naprzeciw siebie), klaszcząc i uderzając w ręce śpiewają: „Wszyscy są, witam was, zaczynamy już czas, jestem ja jesteś ty, raz, dwa, trzy”. Nauczyciel wraz z dziećmi tworzy dwa koła: zewnętrzne i wewnętrzne. Śpiewając, chodzą na obwodzie koła,
Na słowo "jestem ja" dzieci pokazują na siebie potem na kolegę,
Na słowa "raz, dwa, trzy" klaszczą w ręce kolegi. Nnastępnie Nauczyciel prosi dzieci, by usiadły. Dzieci siedzą w kole, każde z nich wymyśla jakiś gest. Zabawa polega na tym, że dzieci mówią kolejno swoje imię i wymyślony gest, przy czym dzieci powtarzają imiona i gesty trojga poprzednich dzieci np: „Ania + klaśnięcie w ręce (wykonuje Ania), Basia - powtarza gest Ani i dodaje swój gest (np. pstryknięcie palcami), Krzyś-wykonuje gest Ani i Basi oraz dodaje swój gest (np. podskok)
2. Wykonywanie pracy plastycznej , pt. ”Moja koleżanka – Cyganka”, poprzedzone przeczytaniem przez Nauczyciela historii o Romach, ich historii, tradycji i obyczajach. Praca wykonywana jest techniką kolażu.
3. Przerwa śródlekcyjna – zabawa „Szedł góral”.
Szedł góral przez las, szukał jagód wśród drzew,
Nagle spotkał kukułkę, co przerwało mu śpiew.
Śpiewajmy
Ojra tarira, ojra ku ku - 4 razy bęc.
(niedźwiedzia, łosia, narciarza, barany, dzieci, księdza)
Dwie pierwsze linijki wszyscy chodzą na obwodzie koła jeden za drugim. Na wyrazie "śpiewajmy" klaszczą rękami w uda na zmianę. Następnie klaszczą razem rękami obiema w swoje uda - jeden raz, potem w swoje dłonie i pstrykają palcami - 2 razy. Na słowa "ku, ku" głowa raz w jedna, raz w drugą stronę. Potem pokazują do niedźwiedzia - głową raz w jedną, raz w drugą stronę ruch kukułki potem niedźwiedzia- uuu, uuu. Łoś - kciukami do skroni i ruch resztą palców, narciarz - ruch ręką z dołu ...