Dodaj publikację
Autor
Karolina Biała
Data publikacji
2009-02-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
234

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Jest to scenariusz lekcji przeznaczony zarówno dla uczniów gimnazjum jak i liceum. Porusza odwieczny motyw artysty i sztuki w oparciu o dzieła Horacego.
 Pobierz (doc, 26,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz lekcji z języka polskiego w klasie III

Temat: „Nie wszystek umrę...”- rzecz o nieśmiertelności sztuki.

Czas trwania lekcji – 90 minut

Na lekcji realizowane są następujące ścieżki przedmiotowe:
- edukacja czytelnicza i medialna
- edukacja europejska

Materiały: kilka egzemplarzy tygodnika Wielcy malarze. Ich życie, inspiracje i dzieło oraz tygodnika Starożytne cywilizacje, fragment opery Czarodziejski flet W. A. Mozarta, rzeźba – wiejska dziewczynka, ozdobne naczynie, W. Bobiński „Świat w słowach i obrazach” – podręcznik dla klasy III gimnazjum

Cele:
Uczeń potrafi:
- wyjaśnić czym jest sztuka
- prowadzić dyskusję na temat roli artysty i sztuki
- weryfikować sądy
- podać definicję ody
- wskazać motywy obiegowe
- zredagować tekst notatki interpretacyjnej

Metody : rozmowa heurystyczna, debata korespondencyjna, indywidualna praca z tekstem, graf

Przebieg lekcji:
Część wstępna:
Przejrzenie przyniesionych materiałów ; próba odpowiedzi na pytanie – co łączy te wszystkie obiekty? Pod jaką wspólną nazwą mogą występować?

Część główna:
1.Ustalenie definicji sztuki: czym jest sztuka? W jakich dziedzinach się przejawia? Jakie istnieją wzorce sztuki?
2.Czytanie ody Horacego Exegi monumentum aere perenius
3.Wskazanie motywu artysty i sztuki
4.Wypisanie z utworu słownictwa wskazującego na to, iż mowa tu o artyście i sztuce np.

artysta, sztuka Melpomena

pomnik delficki laur
eolska pieśń

5.Próba odpowiedzi na pytania: Na czym polega moc sztuki? Co i w jaki sposób zapewnia swojemu twórcy?
6.Ustalenie cech ody
7.Prowadzenie debaty korespondencyjnej na temat roli artysty i sztuki dawniej i dziś. 8.Samodzielne zredagowanie notatki interpretacyjnej.

Część końcowa:
1. Odpowiedź na pytanie – co sprawia, że sztuka jest nieśmiertelna?
2.Wyobraź sobie, że Horacy jest początkującym poetą a Exegi monumentum to jego pierwszy wiersz. Ty jesteś managerem Horacego i musisz go wypromować, tak zachwalać jego talent, walory, kunszt poetycki, żeby czytelnicy zechcieli sięgnąć właśnie po jego utwór.

Zadanie domowe:
Wyjaśnij sens myśli - „ Sztuka po prostu jest; dotrze do każdej rudery, nie jest zależna od żadnego księcia, nie stworzy jej nawet największy rozum” – James McNeill Whistler
Czy zgadzasz się z tym stwierdzeniem?