Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘCIA
DLA DIECI
CZTEROLETNICH
Grupa: 4latki
Prowadząca: Ramona Wolan
Temat: Ptaki odlatujące i pozostające – zabawa dydaktyczna
Cele:
• zna ptaki pozostające u nas na zimę (sikorka, wróbel)
• zna ptaki odlatujące do ciepłych krajów (bocian, jaskółka)
Metody:
- czynna (zadań stawianych do wykonania)
- słowna ( opowiadanie)
- oglądowa (pokaz, obserwacja)
- elementy pedagogiki zabawy
Formy pracy:
- grupowa
Środki dydaktyczne:
- obrazki przedstawiające ptaki
-otoki z wizerunkiem ptaka dla każdego dziecka
- obrazki słońca i śnieżynki
- nagranie z głosami ptaków
Przebieg zajęcia
1) Zabawa integracyjna „Powitanie”
Witam wszystkich tych, którzy:
- są weseli
- chcą się z nami bawić
- lubią ptaki
Zapoznanie dzieci z tematem.
2) Ptaki i ptaszki
– Pokaz obrazków ukazujących (wróbel, sikorka, bocian, jaskółka): dzieci podejmują próbę nazywania oglądanych ptaków i określenia cech charakterystycznych.
3) Odlatują czy zostają?
– Podział ptaków na dwie grupy: ptaki odlatujące do ciepłych krajów, ptaki pozostające u nas na zimę – dzieci przyporządkowują ptaki do odpowiedniej grupy.
– Co by było gdyby wszystkie ptaki zostały na zimę? – dzieci podejmą próbę odpowiedzenia w sposób twórczy na pytanie.
4) Paki odlatujące i pozostające:
- w różnych miejscach w sali umieszczone są sylwety słońca i płatka śniegu, dzieci podzielone są na dwie grupy , każde dziecko otrzymuje opaskę z sylwetami ptaków. Dzieci „ptaszki poruszają się w rytm muzyki po sali w przerwie muzyki „ptaki „, które odlatują do ciepłych krajów biegną do słońca, a które zostają u nas biegną do płatka śniegu.
5) Czarodziejski ptak:
- nauczyciel puszcza odgłosy ptaków, dzieci słuchając odgłosów podejmują próbę narysowania czarodziejskiego ptaka.
5) Podsumowanie
Dzisiaj poznaliśmy ptaki które odlatują do ciepłych krajów i ptaki te które zostają u nas na zimę.
Ocena dzieci: co najbardziej wam się podobało w dzisiejszej zabawie, a czy było coś co wam się nie podobało?
SCENARIUSZ ZAJĘCIA
DLA DIECI
CZTEROLETNICH
Grupa: 4latki
Prowadząca: Ramona Wolan
Temat: Bałagan w karmniku – zabawa dydaktyczna
Cele:
• Odtworzy pierwotne ułożenie sylwet ptaków w karmniku
• Doskonali pamięć wzrokową
• Utrwali nazwy ptaków (gawron, gil, sikorka, wróbel)
Metody:
- czynna (zadań stawianych do wykonania)
- słowna (instrukcja)
- oglądowa (pokaz, obserwacja)
- elementy pedagogiki zabawy
Formy pracy :
- grupowa
Środki dydaktyczne:
- rysunek karmnika
- sylwety ptaków
Przebieg zajęcia
1) „Powitanie”
Witam wszystkich tych, którzy:
- są weseli
- chcą się z nami bawić
- lubią ptaki
Zapoznanie dzieci z tematem zabawy.
2) Ptaki z karmnika
Utrwalenie nazw ptaków wcześniej poznanych, określanie cech charakterystycznych ich wyglądu (gil – czerwony brzuszek, sikorka – żółty brzuszek, gawron – czarny, wróbel – brązowy, szry)
3) Bałagan w karmniku
Odtwarzanie pierwotnego ułożenia ptaków (nauczyciel układa ptaki). Każde dziecko ma 4 sylwety ptaków i rysunek karmnika. Nauczyciel na tablicy ...