Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT Z ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY I
Temat ośrodka tygodniowego: Nasze uczucia.
Temat ośrodka dziennego: Poznajemy siebie i innych.
Cele ogólne:
– integracja dziecka nieśmiałego, nieakceptowanego w grupie,
– wyrażanie przez uczniów emocji i uczuć oraz komunikowanie tych stanów otoczeniu poprzez formy werbalne i niewerbalne,
– tworzenie między dziećmi pozytywnych relacji nacechowanych życzliwością i zaufaniem
Cele operacyjne:
– uczeń pozbywa się nieśmiałości i lęków podczas współdziałania w zabawie i pracy razem a grupą
– uczeń potrafi rozmawiać na temat wysłuchanego tekstu,
– rozpoznaje i nazywa uczucia pozytywne i negatywne u siebie i u innych,
– okazuje emocje adekwatne do sytuacji (scenki dramowe)
– odkrywa własne zalety i mocne strony poprzez zabawę „Kłębek przyjaźni”
– nabiera zaufania do innych uczniów w zabawie „Marsz z zamkniętymi oczami”
– wie jak poradzić sobie z negatywnymi emocjami
Metody:
– rozmowa
– drama
– burza mózgów
– metoda działań praktycznych
Formy pracy:
– indywidualna
– grupowa
– zespołowa
Środki dydaktyczne: Płyta CD z muzyką relaksacyjną, arkusz szarego papieru, kredki, kłębek wełny, plansza z nazwami uczuć, treść bajki „Przygoda ołówka”
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjno-porządkowe
2. Zabawy i ćwiczenia wprowadzające
a) Powitanie piosenką „Powitanka”
Wszyscy są, witam was
Zaczynamy bo już czas
Jestem ja, jesteś ty
raz, dwa, trzy.
Dzieci tańczą parami po kole. Przy słowach Jestem ja, jesteś ty, raz, dwa, trzy pokazują na siebie, na partnera i klaszczą. Następnie nauczyciel wita wszystkich w szczególny sposób, kto poczuje się powitany wstaje i wita się mówiąc, np. Hej! Wszyscy uczniowie witają go brawami. (Tworzenie pozytywnych relacji, miłej atmosfery, poczucia bezpieczeństwa
w grupie) np.:
– witam wszystkich, którzy mają okulary,
– witam wszystkich, którzy są dzisiaj w spodniach,
– witam wszystkich, którzy mają długie włosy,
– witam wszystkich, którzy mają jasne włosy,
– witam wszystkich, którzy mają niebieskie oczy,
– witam wszystkich, którzy jeżdżą na rowerze,
– witam wszystkich, którzy pili na śniadanie herbatę.
b) Zabawa: "Ludzie do ludzi"
Uczniowie pozostają w parach. Jedna osoba nie mająca pary kieruje zabawą i podaje polecenia, które pary muszą jak najszybciej wykonać, np. plecy do pleców, kolano do kolana, policzek do policzka itd. Gdy mówi "ludzie do ludzi" trzeba zmienić partnera.
c) Zabawa: „Grupa w rozsypce" Dzieci chodzą po kole. Na przerwę wykonują określone zadania:
– spójrz w oczy jak największej liczbie osób-
– przywitaj się z jak największą liczbą osób
– dotknij kolan jak największej liczby osób
– uśmiechnij się do jak największej liczby osób.
d) Ćwiczenia w trójkach-Marsz z zamkniętymi oczami. Uczniowie dobierają się trójkami- jedno dziecko ma zamknięte oczy i prowadzone jest przez dwoje pozostałych dzieci przez ustawiony z krzesełek tor z przeszkodami do ominięcia ...