Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Grzesiecka
Data publikacji
2009-03-09
Średnia ocena
5,00
Pobrań
228

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Jest to cykl lekcji j. polskiego, których celem jest opanowanie przez uczniów umiejętności interpretacji ich własnych wyników testów diagnostycznych.
 Pobierz (doc, 74,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ CYKLU ZAJĘĆ POŚWIĘCONYCH NAUCE GIMNAZJALISTÓW INTERPRETOWAĆ WŁASNE WYNIKI HUMANISTYCZNYCH TESTÓW PRÓBNYCH

Jest to cykl zajęć przewidziany na 5 jednostek lekcyjnych.

LEKCJA NR 1,2

Uczniowie piszą test diagnostyczny np. - „DORASTANIE”(1,5h).

LEKCJA NR 3,4
TEMAT: Już wiem, co trzeba zrobić, by dodrze zdać egzamin!

CELE:
- wie, od czego zależy sukces na egzaminie
- potrafi ocenić prace kolegów
- zna standardy egzaminacyjne
- potrafi przyporządkować zadania do standardów
- wie, jak skonstruowany jest klucz odpowiedzi
- potrafi zbudować mapę kompetencji uczniowskich

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- zadania testowe ucznia A i B
- karta odpowiedzi
- arkusze z zadaniami dla uczniów
- listy
- standardy egzaminacyjne
- paski z treścią zadań
- tabela nr 1
- plansza przedstawiająca standardy i dopasowane treści zadań ocenianych podczas lekcji
- mapa kompetencji uczniowskich (ksero dla każdego ucznia)

METODY:
- praca z tekstem
- burza mózgów
- analiza SWOT

FORMY PRACY:
- praca w parach
- praca indywidualna
- praca w grupach

CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. „Uwierzyć w siebie, opanować lęk, wysilić umysł!”- miniwykład.
N-el przekonuje uczniów, że warto ćwiczyć rozwiązywanie testów, chociażby dlatego, że „trening czyni mistrza”. Uświadamia im, jak ważne zarówno dla nauczyciela, jak i ucznia jest analizowanie wyników: nauczyciel dowiaduje się na jakim poziomie opanowano umiejętności, a dzieci wiedzą, co już potrafią, a nad czym muszą jeszcze popracować. Pedagog sygnalizuje, że sukces egzaminacyjny, zależy jeszcze od innych czynników. Wręcza uczniom listy i prosi, by podczas ich czytania podkreślili zasady mające wpływ na osiągniecie sukcesu podczas egzaminu, a następnie, by wyłonili 10 najważniejszych wskazówek i zapisali je w punktach – DEKALOG EZAMINACYJNY.
2. Uczniowie czytają listy i wykonują polecenia nauczyciela.
3. N-el obserwuje pracę uczniów, ukierunkowuje ich podczas sporządzania dekalogu.
4. Chętni uczniowie odczytują efekty swej pracy.

CZĘŚĆ WŁAŚCIWA

1. „Zabawa w egzaminatorów.”
N-el informuje uczniów, że zabawią się w egzaminatorów. W parach ocenią trzy zadania otwarte z arkusza „Dorastanie”, wykonane przez dwóch kolegów. Następnie wręcza każdej parze prace do sprawdzania oraz kartotekę.
N-el dokładnie omawia klucz odpowiedzi oraz zasady sprawdzania, jakimi kierują się egzaminatorzy (pisanie na arkuszu ołówkiem, podkreślanie błędów ortograficznych, językowych, interpunkcyjnych i zaznaczanie ich na marginesie z prawej strony, sposób liczenia błędów itp.).
2. Uczniowie wykonują zadania, a n-el czuwa nad ich prawidłowością ich oceny, udziela odpowiedzi na pytania, rozwiewa wątpliwości.
3.Pary przedstawiają efekty swej pracy, a n-el wyjaśnia sytuacje, kiedy błędnie oceniono zadanie.
4.N-el dzieli klasę na grupy, wręcza każdej z nich plansze ze standardami i pocięte na paski polecenia zadań. Wyjaśnia, że mają dopasować zadania do standardów.
5. N-el sprawdza, jak grupy poradziły sobie z zadaniem, a ...