Dodaj publikację
Autor
Mariola Oleszko-Bratek
Data publikacji
2009-03-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
225

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć, których celem jest rozwijanie samoświadomości, wzmacnianie poczucia własnej wartości, budowanie poczucia wspólnoty grupowej, uczenie konstruktywnych metod rozładowywania napięcia i negatywnych emocji. Można wykorzystać przy realizacji godzin wychowawczych, terapii pedagogicznych bądź w grupach socjoterapeutycznych.
 Pobierz (doc, 62,5 KB)

Podgląd treści


PLAN JEDNOSTKI METODYCZNEJ

TERAPIA PEDAGOGICZNA – ZAJĘCIA O CHARAKTERZE SOCJOTERAPEUTYCZNYM

TEMAT: Rozbrajamy minę - czyli o tym jak się złościć, aby nie krzywdzić innych?

PROWADZĄCY ZAJĘCIA:

KLASA:

REALIZACJA:

CZAS: 45 minut

ŚCIEŻKA EDUKACYJNA: prozdrowotna

PODSTAWOWE TREŚCI:
• Kontrola złości

CELE ZAJĘĆ:

1.TERAPEUTYCZNY

• dostarczanie nowych doświadczeń, przeciwstawnych do doświadczeń urazowych;
• odreagowanie emocji i napięć;
• Zwiększenie odporności emocjonalnej na sytuacje trudne

2.EDUKACYJNY

Nauka:

• Konstruktywnych metod rozładowywania napięcia
• Wyrażania negatywnych emocji typu złość, gniew

3.ROZWOJOWY:

• zaspokajanie potrzeby przebywania w towarzystwie rówieśników;
• kształtowanie umiejętności interpersonalnych w relacjach JA – RÓWIEŚNICY I JA-DOROŚLI

FORMY PRACY:

• praca indywidualna
• praca grupowa

ZASTOSOWANE METODY PRACY Z GRUPĄ:

• krąg uczuć
• rundka
• zabawa interakcyjna
• ćwiczenia psychologiczne
• ekspresja plastyczna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

• szablony twarzy
• kredki, długopisy, mazaki, markery
• papier samoprzylepny
• schemat człowieka
• balony
• serca
• arkusz papieru

|Tok lekcji |
|Czas |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |Kształcone umiejętności |
|I Część wstępna |
| |1. Rundka wstępna |Uczniowie siedzą w kręgu. Dzielą się z członkami |Kształcenie umiejętności rozpoznawania swoich stanów|
|5 minut |Nauczyciel wita się z uczniami. Pyta się |grupy ważnymi dla siebie wydarzeniami Kolejno |emocjonalnych i dzielenia się własnymi |
| |uczestników, czy coś ważnego wydarzyło się dla nich |określają swoje samopoczucie, wypełniając szablony |doświadczeniami |
| |w minionym tygodniu. Rozdaje uczniom szablony |twarzy, np. czuję ciekawość, zainteresowanie. Każdy | |
| |twarzy. Prosi o określenie samopoczucia i poziomu |określa swoją gotowość do zajęć – poziom energii | |
| |energii w chwili rozpoczęcia zajęć. | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
|II. Część właściwa |
| |2. Rozmowa z uczniami na temat złości |Uczniowie zapoznaję się z tematyką lekcji. Uważnie |Kształtowanie uważnego i zaangażowanego słuchania |
|10 minut |Prowadzący przedstawia temat zajęć. Mówi, że uczucie|słuchają „wykładu” nauczyciela, |drugiej osoby |
| |złości jest naturalnym uczuciem wyrażania naszej |Dzielą się własnymi wrażeniami i doświadczeniami. | |
| |frustracji i niezadowolenia. Uświadamia uczniów, że | |Rozwijanie umiejętności swobodnego wypowiadania się |
| |nie jest rzeczą prostą tak wyrazić swoją złość, by | | |
| |nie skrzywdzić przy okazji innych. Wiele osób boi | |Kształcenie umiejętności dzielenia się własnymi |
| |się złości i złościć i często ją w sobie kumulują. | |spostrzeżeniami i uwagami |
| |Efekt jest odwrotny. Z małego problemu rodzi się | | |
| |większy. Sfrustrowanie i magazynowane emocje w | | |
| |wyniku złości przemieniają się albo w żal i smutek, | | |
| |a następnie w depresję, albo w gniew, prowadząc do | | |
| |przemocy. | | |
| |Nauczyciel przekonuje uczniów, że można nauczyć się | | |
| |wyrażać złość, tak jak uczymy się wielu innych | | |
| |umiejętności czyli bez uszczerbku na zdrowiu swoim | | |
| |lub innych. | | |
| |Pytania pomocnicze: | | |
| |a. komu zdarzyło się zezłościć ostatnio? | | |
| |b. jak zareagowaliście? | | |
| |c. Czy złość jest uczuciem pozytywnym czy | | |
| |negatywnym? | | |
| |d. kto ma wpływ na to, czym skończy się nasza złość?| | |
| | | | |
| |3. Co się ...