Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT ZAJĘĆ TERAPII PEDAGOGICZNEJ – ZAJĘCIA O CHARAKTERZE SOCJOTERAPEUTYCZNYM
TEMAT: Tworzymy grupę – mój wkład w rozwój grupy
KLASA:
REALIZACJA:
NAUCZYCIEL PROWADZĄCY:
FORMA ORGANIZACYJNA: jednostka lekcyjna – 45 min
CELE ZAJĘĆ:
• Wzmacnianie poczucia własnej wartości
• Zwiększenie świadomości na temat czynników sprzyjających i hamujących rozwój grupy
• Budowanie poczucia wspólnoty grupowej
• Uświadomienie własnego wkładu w rozwój i funkcjonowanie grupy
PODSTAWOWE TREŚCI:
• Integracja i rozwój grupy
• Poczucie własnej wartości
SPODZIEWANE EFEKTY:
Uczeń:
• Uświadamia sobie swój wkład w rozwój grupy
• rozpoznaje i nazwa własne umiejętności i predyspozycje przydatne w grupie
• Wie jakie czynniki hamują, a jakie sprzyjają rozwojowi grupy
• Właściwie współpracuje i komunikuje się z innymi członkami grupy
MATERIAŁY:
Karty pracy, kredki, długopisy, szary papier, „ekwipunek na wyspę” – kartki z przedmiotami
FORMA PRACY:
• Praca indywidualna, praca zespołowa
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Rundka wstępna – Z czym zaczynasz zajęcia?
Uczniowie dzielą się z grupą ważnymi dla nich wydarzeniami w ostatnim czasie. Następnie określają swoje samopoczucie. Każdy określa swoją gotowość do zajęć – poziom energii.
2. Zabawa interakcyjna - Dziecko w studni
Nauczyciel zachęca uczniów do uczestnictwa w zabawie. Tłumaczy zasady. Prosi chętnego ucznia, aby rozpoczął zabawę. Uczniowie siedzą w kole. Jedna osoba stoi po środku. Nagle udaje, ze upada na ziemię i mówi: Wpadam do studni. Niech mnie ratuje osoba, która... Zadaniem ucznia jest wymyślenie komendy, np. która powie mi najmilszy komplement. Gdy podawane są polecenia zadaniem reszty jest po kolei zademonstrowanie, czy powiedzenie prośby dziecka wpadającego do studni. Osoba stojąca w środku decyduje, kto najlepiej spełnia jej kryterium. Wybrany uczestnik wyciąga dziecko ze studni, to znaczy podaje mu rękę i pomaga mu wstać. Do środka idzie ta osoba.
Po skończeniu zachęca do podzielenia się swoimi wrażeniami.
Celem tej zabawy jest doświadczanie tego, że każdy potrafi robić coś szczególnie dobrze i może pomóc drugiej osobie.
3. Krótkie wprowadzenie do zajęć – czym się będziemy dziś zajmować. Rozmowa na temat powstawania grupy.
Nauczyciel pokazuje uczniom ilustrację „Mój wkład w rozwój grupy” (ZAŁ. 1). Wspólnie z uczniami omawia obrazek. Nauczyciel mówi: „Popatrzcie na ilustrację. Przedstawia dwóch robotników. Każdy z nich w ręku trzyma cegłę. Dzięki pracy każdego z osobna powstaje dom. Podobnie jest z nami – członkami grupy. Każdy z was posiada pewne cechy charakteru, umiejętności, dzięki którym grupa, tzn. idzie na przód. Następnie nauczyciel rozmawia z uczniami jakie cechy, czy umiejętności mogą być przydatne grupie, aby panowała w niej ciepła i pozytywna atmosfera.
4. Kosz i walizka – co niszczy a co buduje więź w grupie
Nauczyciel dzieli grupę na dwa zespoły. Pierwsza opracowuje planszę pt ...