Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Renata123, 2009-03-19
ok
Przypadek 1
Opis i analiza przypadku – rozwiązywanie problemu wychowawczego.
Problem niewłaściwego zachowania ucznia w szkole.
1. Identyfikacja problemu
B. to chłopiec, który wszystkim nauczycielom naszej szkoły dał się poznac ze złej strony od pierwszych miesięcy nauki.
Cechują go typowe objawy nadpobudliwości, krzyliwośc, złośliwe, a czasem chamskie odzywki.
Na tle grupy rówieśniczej jest bardzo widoczny z powodu wysokiego wzrostu i charakterystycznego sposobu bycia. Chłopiec jest wszędzie tam, gdzie coś się dzieje, ma skłonności do wtrącania się w sprawy, które go nie dotyczą. Z uczniem mam częsty kontakt, ponieważ jestem jego wychowawczynią prowadzę również w tej klasie lekcje wychowania fizycznego. Praca na lekcjach z B. jest bardzo trudna, ponieważ sam nie przykłada się do pracy i rozprasza klasę, przeszkadza w prowadzeniu lekcji nauczycielom….
Na wychowaniu fizycznym bardzo stara się „błyszczec”, ale zupełnie mu to nie wychodzi. Chłopiec nie posiada umiejętności technicznych, a z powodu dużego wzrostu ma zaburzoną koordynację ruchową, i z tego powodu jest zły na siebie i cały świat. B. za wszelką cenę chce być w centrum zainteresowania, nie ma nic do oferowania, więc pozostaje mu zwrócic na siebie uwagę złym zachowaniem.
2. Geneza i dynamika zjawiska
B. to uczeń, z którym problemy zaczęły się pod koniec szkoły podstawowej. Zaczęło się od ucieczek z pojedynczych lekcji, potem było palenie papierosów i próby z alkoholem.
Z rozmowy z ojcem dowiaduję się, że nie ma czasu zajmowac się wychowywaniem syna bo pracuje. Ma taką pracę, gdzie musi wyjeżdżac na kilka dni poza miejsce zamieszkania.
Ojciec stwierdza również, że B. ma wszystko czego mu potrzeba: pieniądze, ubrania, komputer i powinien być za to wdzięczny. A to, że jest niegrzeczny, nieodpowiedzialny, nie uczy cię, to wina matki bo na wszystko mu pozwala. Jednocześnie obwinia żonę, że ukrywała wybryki syna, z lęku przed eskalacją walki, którą toczą ze sobą od momentu, gdy B. zaczął dorastac.
W tej rodzinie mamy przykład konfliktu pokoleń, gdzie sprawy domowe zostały przeniesione do szkoły. Młodzi coraz częściej się buntują. Współczesna młodzież najczęściej zarzuca rodzicom, że są zajęci robieniem kariery zawodowej, zdobywaniem pieniędzy, a nie własnymi dziecmi. Dzieci uciekają z domu, który stał się miejscem konfliktów i napięc. Uciekają od rodziców, którzy stali się niewolnikami dobrobytu i pieniądza, uciekają od rodzin, gdzie czują się niezrozumiani, niedoceniani i niepotrzebni. Zbyt często to ucieczka w różne ideologie, używki (alkohol, papierosy, narkotyki.
3. Znaczenie problemu
Często się zdarza, że młodzież w tym wieku próbuje uwolnic się od nadzoru rodziców i wychowawców. Konflikty między ludźmi ...