Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć świetlicowych z udziałem uczniów klasy I
Prowadząca ;
Dorota Madej
Hasło tygodnia: NASI KOLEDZY I KOLEŻANKI
TEMAT ZAJĘĆ: Świat poznajemy różnymi zmysłami.
Cel główny: Rozpoznanie, wskazanie, nazywanie zmysłów, którymi poznajemy świat.
Cele operacyjne:
Uczeń:-
- zna, nazywa, wyróżnia zmysły, za pomocą których poznaje rzeczywistość
- rozumie czytany tekst
- potrafi przyporządkować ilustracje do podpisów
- zna zasady pracy w zespole
- stosuje się do reguł zabaw
- aktywnie uczestniczy w zabawie
METODY
-Słowna- rozmowa, praca z tekstem
-Praktycznego działania – zabawy w parach, w grupie, indywidualne, badanie właściwości i cech rzeczy różnymi zmysłami
- Oglądowe – obserwacja, pokaz,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
-Tekst Anny Onichomskiej pt. ”Dziewczynka ze szkła”, ilustracje narządów zmysłów, podpisy do ilustracji, worek wypełniony różnymi przedmiotami, magnetofon, instrumenty perkusyjne,
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Wprowadzenie do tematu.
Zapoznanie się z treścią czytanego przez nauczyciela opowiadania „Dziewczynka ze szkła”
2. Sprawdzenie rozumienia tekstu.
- O kim jest to opowiadanie?
- Jak nazywała się niewidoma dziewczynka?
- Jaki prezent dostała Misia?
- Kim Misia chciała zostać w przyszłości?
- Czy to, że Misia była niewidoma, przeszkodziło jej w nawiązaniu przyjaźni?
3. Zabawa „Zgaduj – zgadula”
Wyobraźcie sobie, że jesteście przez chwilę Misią.
Dobierzcie się w pary. Niech jedna osoba zamknie oczy, a druga da jej do ręki jakiś przedmiot.
Opowiedz o przedmiocie nie otwierając oczu. Zgadnij co to jest?
Czy ci się udało? Jak się czułeś?
5. Zabawa „Zaczarowany worek”- poznajemy świat różnymi zmysłami.
- Badanie rzeczywistości za pomocą wzroku
Kto mi powie co to jest?
N. Pokazuje lalkę.
- Po czym poznaliście, że to jest lalka?
- Przy pomocy jakiego narządu można zobaczyć przedmioty?
- Badanie rzeczywistości za pomocą dotyku.
Dziecko ma zasłonięte oczy losuje przedmioty z worka rozpoznaje po dotyku.
( Zawartość worka: pluszowa zabawka, gąbka, klucz, balonik, jabłko, itp.)
- Po czym rozpoznawaliście te rzeczy?
D. Po dotyku
- Za pomocą czego rozpoznawaliście?
D. Za pomocą dłoni, ręki.
- Badanie rzeczywistości za pomocą słuchu.
Mam dla was następną niespodziankę. Posłuchajcie, kto chce może zamknąć oczy. Kto odgadnie co to jest podnosi rękę do góry.
N. Włącza kasetę z nagraniem różnych głosów.
D. Rozpoznają.
- Za pomocą czego rozpoznawaliście dźwięki?
D. Za pomocą słuchu.
- Badanie przedmiotów za pomocą smaku. (cukier puder, mąka, musztarda, sól)
Dziecko ma zasłonięte oczy.
- W jaki sposób rozpoznawaliście teraz?
D. Próbowaliśmy, smakowaliśmy
-Badanie przedmiotów za pomocą węchu.(mydełko, cebula, czosnek, pomarańcza)
Dziecko ma zasłonięte oczy.
- Czym rozpoznawaliście tym razem?
D. Za pomocą węchu.
6. Podsumowanie wiadomości na temat zmysłów: Dobieranie obrazków do nazw zmysłów.
- Przypomnijcie za pomocą czego poznawaliśmy rzeczywistość?
D. Za pomocą: wzroku, dotyku, słuchu, węchu, smaku.
- To co ...