Dodaj publikację
Autor
Ilona Psonak
Data publikacji
2009-03-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
38

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz przeznaczony jest dla grupy dzieci sześcioletnich.
 Pobierz (doc, 27,5 KB)

Podgląd treści


Temat zajęć: Legendy Częstochowy i okolic.

Grupa: dzieci sześcioletnie.

Środki dydaktyczne: ilustracje, album, płyta z muzyką relaksacyjną ,,Przez las w górę strumienia”, masa papierowa, bandaż gipsowy, legenda ,,Biała Dama” wg Władysławy Weżgowskiej ,,Olsztyn, historie i legendy”, legenda ,,Diabły z workiem piasku”- jak doszło do powstania Pustyni Błędowskiej(Orłoń Marian, Tyszkiewicz Jan, Legendy i podania polskie, Warszawa 1986), legenda ,,O Potok Złoty!”(J. Zinkow, Podania i legendy Szlaku Jurajskiego, Częstochowa 1983).

Legendy:

,,Biała Dama” - Olsztyn
,,Diabły z workiem piasku” - jak doszło do powstania
Pustyni Błędowskiej.
,,O Potok Złoty!”- Złoty Potok

Cele:

1. Zapoznanie dzieci z legendami Częstochowy i okolic.
2. Rozwijanie i pogłębianie zainteresowań swoim regionem.
3. Poznanie nowej techniki plastyki
4. Nabywanie umiejętności pracy w zespole

Umiejętności:

- dziecko zna legendy Częstochowy i okolic,
- rozumie znaczenie legend,
- rozpoznaje zamek w Olsztynie
- potrafi efektywnie pracować w grupie
- umie lepić z masy papierowej, oklejać pracę bandażem
gipsowym.

Metody: słowna, praca w grupach, działania praktyczne.

Przebieg zajęć:

1.Wprowadzenie do tematu, przypomnienie wyglądu zamku w Olsztynie, oglądanie ilustracji.
2. Nauczycielka opowiada dzieciom olsztyńską legendę o ,,Białej Damie”, a następnie czyta legendę ,,Diabły z workiem piasku”, wyjaśniając dzieciom niezrozumiałe słowa: siedlisko, czart, Belzebub.
3. Zabawa ruchowa z elementem równowagi ,,Utrzymaj worek z piaskiem na głowie”.
Dzieci dostają woreczki, kładą je na głowie i poruszają się po sali w rytmie tamburyna w coraz szybszym tempie.
4. Słuchanie legendy ,,O Potok Złoty!”
5. Zabawa ruchowa ,,Motyle fruwają nad potokiem”.
Słuchając muzyki relaksacyjnej ,,Przez las w górę strumienia”, dzieci- motyle budzą się , wstają wolniutko, prostują skrzydła i poruszając nimi tańczą nad strumieniem według własnej inwencji.
6. Oglądanie albumu zawierającego zdjęcia z Jury Krakowsko -Częstochowskiej (ruiny zamków), przypomnienie dzieciom wycieczki do Olsztyna.
7. Zapoznanie z nową techniką plastyczną i sposobem wykonania prac. Podział na grupy.
8. ,,Orle Gniazda”. Praca w grupach: wykonanie z masy papierowej wybranego
zamku na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej, oklejenie go pociętym bandażem gipsowym. Pozostawienie prac do wyschnięcia.
9. Umieszczenie wykonanych prac w kąciku regionalnym.