Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Krzyżanowska
Data publikacji
2009-03-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
145

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji języka angielskiego z wykorzystaniem pracowni informatycznej i Internetu. Temat: Tradycja Świąt Bożego Narodzenia w Polsce i w Wielkiej Brytanii.
 Pobierz (doc, 31,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ LEKCJI MULTIMEDIALNEJ Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO Z WYKORZYSTANIEM PRACOWNI INFORMATYCZNEJ I INTERNETU

Temat: Tradycja Świąt Bożego Narodzenia w Polsce i w Wielkiej Brytanii.
Prowadzący: Katarzyna Krzyżanowska
Klasa: II kucharz ZSZ
Czas zajęć: 45 minut
Data: 12.12.2008
Cele lekcji:
• ogólny: zapoznanie uczniów z tradycją Bożego Narodzenia w Polsce
i Wielkiej Brytanii oraz ze słownictwem związanym ze świętami.
• szczegółowe:
- język angielski: stworzenie uczniom możliwości i zachęcanie ich do kontaktu z autentycznym materiałem językowym; nauczenie uczniów korzystania ze słownika internetowego,
- technologia informacyjna: korzystanie z Internetu jako źródła informacji, ćwiczenie umiejętności kopiowania i zapisywania tekstu w programie Microsoft Word.
Metody: aktywna praca z komputerem z wykorzystaniem Internetu i programu Microsoft Word, słowna, praktycznego działania.
Formy pracy: w parach przy komputerach, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: komputery połączone w jedną sieć ze stałym dostępem do Internetu i programem Microsoft Word, płyty lub dyskietki uczniów, tablica, obrazek przedstawiający choinkę.
Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjne – uczniowie zajmują miejsca przy komputerach.
2. Rozgrzewka językowa i podanie tematu lekcji.
3. Sprawdzenie pracy domowej.
4. Nauczyciel zadaje uczniom pytania odnośnie polskich tradycji Bożego Narodzenia. Następnie wypisuje na tablicy zwroty m.in. Santa Claus, Christmas, Christmas Tree, Boxing Day, wishes, carol etc. i pyta uczniów
o znaczenie tych słów. Jeśli uczniowie zetknęli się ze słowami po raz pierwszy, nauczyciel prosi uczniów o wyszukanie znaczenia tych słów
w słowniku internetowym (www.translate.pl). Uczniowie tłumaczą podane słownictwo, odczytują na głos i zapisują w zeszytach.
5. Nauczyciel umieszcza na tablicy obrazek przedstawiający udekorowaną choinkę i prosi uczniów o przetłumaczenie na język angielski, za pomocą słownika, nazw poszczególnych ozdób choinkowych. Uczniowie tłumaczą słownictwo z j. polskiego na angielski, a następnie odczytują na głos odnalezione słowa, np. chain, light, star, angel, glassball etc i zapisują
w zeszytach. Nauczyciel pomaga uczniom w poprawnej wymowie danego słownictwa.
6. Nauczyciel prosi uczniów o ułożenie życzeń świątecznych w j. angielskim. W tym celu uczniowie korzystają z przeglądarek internetowych i wyszukują odpowiednie życzenia. Następnie uczniowie przy pomocy nauczyciela odczytują różne wersje życzeń.
7. Skopiowanie życzeń na dyskietki lub płyty uczniów.
8. Podsumowanie lekcji.
9. Zadanie pracy domowej: uczniowie mają za zadanie wykonać kartkę świąteczną techniką komputerową z życzeniami w j.angielskim.