Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Paweł Dudek
Konspekt lekcji
Klasa II gimnazjum
1. Typ lekcji: lekcja mieszana – klasa II gimnazjum.
2. Formy pracy z uczniami – indywidualna.
3. Temat lekcji: Konstytucja.
4. Cele lekcji:
- poznanie konstytucji, jej struktur budowy oraz znaczenia
- przypomnienie wiadomości na temat trójpodziału władz.
5. Metody:
- praca z podręcznikiem
- praca w grupach
- „burza mózgów”.
6. Środki dydaktyczne
- Wiedza o społeczeństwie. II klasa gimnazjum, pod red. E. Kosińskiej, Kraków 2001.
- Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej.
TOK LEKCJI
|Ogniwa |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |Czas i uwagi |
|1. Czynności |Przywitanie, sprawdzenie obecności, |Uczniowie przygotowują warsztat pracy. | |
|organizacyjno-porządkowe. |podanie tematu. | |5 min. |
|2. Realizacja nowych treści. |a) Wprowadzenie | | |
| |w terminologię | |5 min. |
| |oraz dzieje konstytucji. |Uczniowie słuchają, | |
| | |są włączani do dyskusji jeśli chcą | |
| |- Co to jest Konstytucja? |dodać swoje zdanie. | |
| | | | |
| |- Historia konstytucji | | |
| | | | |
| |- Polskie konstytucje | | |
| | | | |
| |- Co to jest mała konstytucja? | | |
| | | | |
| |b) Po co nam konstytucja? – burza | | |
| |mózgów. | | |
| |(nakierowywanie uczniów na odpowiedzi| | |
| |dzięki którym łatwiej będzie | | |
| |zapamiętać definicję konstytucji). | | |
| |Po burzy mózgów przedstawienie | |5 min. |
| |definicji konstytucji. | | |
| | | | |
| |c) Trójpodział władzy | | |
| |Dzielę klasę na trzy grupy. Każda | | |
| |grupa opracowuje w kilku zdaniach | | |
| |czym zajmuje się przydzielony im | | |
| |element trójpodziału władz. Następnie| | |
| |na forum klasy są przedstawiane | |10 min. |
| |wyniki pracy. | | |
| | |Uczniowie pracują | |
| | |w grupach. Korzystają | |
| | |z podręcznika. | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
|3. Rekapitulacja pierwotna. |Pytania nauczyciela. Odpowiadają | | |
| |zgłaszający się uczniowie. |Uczniowie odpowiadają. |10 min. |
| | | | |
| |- Co to jest konstytucja? | |Najważniejszy akt prawny w |
| | | |państwie |
| | | |czyli ustawa zasadnicza. |
| | | |Określa podstawy ustroju |
| | | |państwa oraz prawa |
| | | |i obowiązki obywateli. |
| |- Wyjaśnij na czym polega trójpodział| | |
| |władz. | | |
| | | |Władza ustawodawcza (sejm i |
| | | |senat), wykonawcza |
| | | |(prezydent, rząd), |
| | | |sądownicza (sądy, |
| |Z których praw zagwarantowanych w | |trybunały). |
| |konstytucji już korzystasz, a z | | |
| |których nie? | | |
| | | | |
| | | |Nie korzysta m.in. z: |
| | | |- prawo wyborcze |
| |Jak, według Ciebie, funkcjonowałoby | | |
| |państwo, gdyby nie było konstytucji? | | |
|4. Kontrola |Podliczenie plusów, wystawienie ocen.| |5 min. |
|i ocena. | | | |
|5. Praca domowa. |Pytanie pisemne: |Uczniowie korzystają z tekstu |5 min. |
| |Który obowiązek obywatelski uważasz |Konstytucji. | |
| |za najbardziej uciążliwy | | |
| |i dlaczego? | | |