Dodaj publikację
Autor
Monika Dworczak
Data publikacji
2009-03-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
74

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji wiedzy o społeczeństwie nt. praw człowieka.
 Pobierz (pdf, 92,4 KB)

Podgląd treści

1

„Prawa człowieka we współczesnym świecie” (2 godziny lekcyjne)

Scenariusz lekcji

CELE
- uświadomienie uczniom, Ŝe prawa człowieka dotyczą kaŜdego z nas

- przedstawienie uczniom podstawowych praw człowieka

-zwrócenie uwagi na aktualność problemu łamania praw człowieka we współczesnym świecie

- przedstawienie najwaŜniejszych dokumentów mówiących o prawach człowieka

- przedstawienie genezy praw człowieka

- zapoznanie z instytucjami i organizacjami monitorującymi przestrzeganie praw człowieka

- zapoznanie z przypadkami łamania praw człowieka we współczesnym świecie

- wyjaśnienie pojęć: prawa człowieka, prawa powszechne, prawa niezbywalne, prawa

przyrodzone, prawa indywidualne

- zapoznanie ze sposobami postępowania w przypadku łamania praw człowieka

- zapoznanie z krajami i miejscami, gdzie prawa i wolności człowieka są szczególnie łamane

- kształcenie umiejętności reagowania na przejawy łamania praw człowieka

METODY PRACY

- praca w małych grupach

- wykład

- wyszukiwanie róŜnych zapisów w aktach prawnych

- dyskusja

- quiz

- internet

MATERIAŁY POMOCNICZE

- duŜe arkusze papieru

- kolorowe mazaki

- streszczenie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka – dla kaŜdego ucznia

- wycinki artykułów prasowych dotyczących łamania praw człowieka

- opisy sytuacji, w których są bądź nie są przestrzegane prawa człowieka

- mapa konturowa świata

- strona internetowa Amnesty International (informacje o łamaniu praw człowieka na świecie)

TOK LEKCJI
Zadanie nr 1 – Ćwiczenie „Prawa mojego państwa” (będą potrzebne duŜe brystole i

flamastry)

2

- Uczniowie odliczają do pięciu. Jedynki tworzą jedną grupę, dwójki kolejną, itd. W ten

sposób powstaje 5 grup. Uczniowie tworzący poszczególne grupy siadają blisko siebie (w

klasie moŜna w tym celu poprzestawiać ławki). Nauczyciel odczytuje tekst:

„Wyobraźcie sobie, Ŝe znaleźliście się wraz z innymi ludźmi na wyspie, na której nikt
wcześniej nie mieszkał i na której nie obowiązują Ŝadne prawa i reguły. Waszej grupie
zostało wyznaczone zadanie, a mianowicie ustalenie trzech podstawowych praw, które
regulowałyby Ŝycie na wyspie. Pamiętajcie jednak, Ŝe nie wiecie jaką pozycję społeczną
będziecie tam zajmowali. Na koniec nadajcie swojemu państwu nazwę.”
- Nauczyciel informuje, Ŝe rezultaty pracy zostaną przedstawione na forum klasy i wspólnie

omówione.

- Grupy po dyskusji zapisują na kartkach nazwę państwa i trzy prawa, które będą

obowiązywały w nowopowstałym państwie.

- Reprezentant kaŜdej grupy przedstawia i krótko omawia na forum klasy prawa swojego

państwa. Nauczyciel porównuje rezultaty.

- Nauczyciel podsumowuje pracę uczniów i zaznacza, Ŝe część stworzonych przez nich praw

została juŜ zawarta w obowiązującym dokumencie międzynarodowym – Powszechnej

Deklaracji Praw Człowieka.
- Nauczyciel daje kaŜdemu uczniowi skróconą wersję deklaracji. (materiał pomocniczy nr 1)
Streszczenie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka z 10 grudnia 1948 r.
1. KaŜdy człowiek jest wolny i wszyscy powinniśmy być traktowani w taki sam sposób.
2. KaŜdy człowiek jest równy niezaleŜnie od róŜnic w np. kolorze skóry, płci, religii,

języka ...