Dodaj publikację
Autor
Violetta Łańska
Data publikacji
2009-03-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
57

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Pojęcie asertywności - scenariusz lekcji wychowawczej.
 Pobierz (doc, 56,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz lekcji wychowawczej
Temat: Pojęcie asertywności
Cel główny: - Zapoznanie uczniów z pojęciem zachowania asertywnego, agresywnego i uległego i nauczenie uczniów umiejętności rozpoznawania tych trzech rodzajów zachowań.
Pomoce: Kserokopie ogólnych informacji na temat asertywności, „Karta rozpoznawania zachowań asertywnych”, długopisy
Cele operacyjne: uczeń:
o zapozna się z pojęciem zachowania asertywnego,
o rozpozna zachowania agresywne, uległe i asertywne
Metody – praca indywidualna, krąg klasowy

Przebieg lekcji

Po czynnościach organizacyjnych i ewentualnej rozgrzewce nauczyciel prowadzi mini wykład na temat „Co to jest asertywność”. Następnie rozdaje każdemu uczniowi kserokopie ogólnych wiadomości na temat asertywności i poleca zapoznanie się z nimi. Uczniowie siedzą w kręgu klasowym. Z kolei każdy uczeń otrzymuje „Kartę rozpoznawania zachowań asertywnych” i wypełnia ją indywidualnie. Gdy wszyscy uczniowie wypełnią karty, następuje prezentacja prac. Wybrany przez nauczyciela uczeń czyta jedną sytuację z karty. Po rozpatrzeniu wszystkich sytuacji z karty, uczniowie próbują zmodyfikować te reakcje, które zakwalifikowali do agresywnych lub uległych, na takie które można uważać za asertywne. Lekcję kończy podsumowanie w formie odpowiedzi na poniższe pytania:
- Czy trudno jest kwalifikować reakcje ludzkie do poszczególnych rodzajów zachowań?
- Jak czujesz się teraz, gdy wyobrażasz sobie udział w sytuacjach konfliktowych?

Komentarz:
Asertywność, to umiejętność, dzięki której ludzie otwarcie wyrażają swoje myśli, uczucia i przekonania, nie lekceważąc uczuć, poglądów i myśli swoich rozmówców. Teoria asertywności zbudowana jest na założeniu, że każdy człowiek posiada pewne podstawowe prawa. W sytuacjach konfliktowych umiejętności asertywne pozwalają osiągnąć kompromis bez poświęcenia własnej godności i rezygnacji z wyznawanych wartości. Ludzie zachowujący się w sposób asertywny potrafią stanowczo powiedzieć „nie” bez wyrzutów sumienia, złości czy lęk. Umiejętność tego typu zachowań jest bardzo ważna, np. podczas nacisków grupy rówieśniczej, dotyczących zachowań destrukcyjnych.
Oprócz zachowań asertywnych ludzie mogą się zachowywać w podobnych sytuacjach ulegle bądź agresywnie. W przypadku zachowań agresywnych sytuacje postrzegane są w kategoriach „ja wygrywam- ty przegrywasz”. Ton głosu bywa w tym zachowaniu często hałaśliwy. Towarzyszy mu czasami wrogie spojrzenie, naruszanie sfery prywatności. Dobrze jest umieć odróżniać agresję od złości. Złość jest uczuciem, agresja jest sposobem wyrażania złości. Złość może być obecna w zachowaniach zarówno uległych jak i asertywnych. W tych pierwszych jest tłumiona wewnętrznie, a w drugich wyrażona jako czytelny komunikat np.: „Jestem teraz zły”. Asertywność nie musi być stosowana we wszystkich przypadkach. Daje satysfakcję wyrażania siebie, po to, aby konflikty można było rozwiązywać bez poczucia winy czy nieszczerości.

Ogólne informacje o asertywności:

Model asertywności
Asertywność

Uległość – respektowanie praw innych, lekceważenie praw własnych
Agresja – respektowanie praw własnych lekceważenie praw innych
Asertywność – respektowanie własnych praw ...