Dodaj publikację
Autor
Dorota Borowska
Data publikacji
2009-03-30
Średnia ocena
5,00
Pobrań
207

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zajęcia z grupą dzieci 5-letnich. Stworzenie sytuacji aktywnemu myśleniu i kreatywnych działań plastycznych z wykorzystaniem różnorodnych materiałów plastycznych. Znajdzie się tu również krótkie podsumowanie zdobytych wiadomości o tematyce wiosennej z wykorzystaniem zagadek o wiośnie.
 Pobierz (docx, 15,2 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęcia dla dzieci 5 –letnich opracowanego i przeprowadzonego przez

mgr Dorotę Borowską w Samorządowym Przedszkolu nr 56 w Białymstoku

Temat: „Gdzie jesteś wiosno?”

Cele: - stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywnemu myśleniu i kreatywnej działalności plastycznej

- utrwalenie wiadomości o tematyce wiosennej

- kształcenie wyobraźni twórczej i pomysłowości

- kształcenie umiejętności współpracy w zespole

Metody: słowna, działań praktycznych

Pomoce: Duże arkusze brystolu, lub białego papieru (na każdy stolik po 1), kredki pastele olejne, mazaki, klej, na każdym stoliku ponumerowana duża koperta z gazety(sklejone boki gazety) z zawartością: kawałki kolorowej bibuły, ścinki materiałów, kartki z kolorowych czasopism 2-3 (mogą być z kwiatami, owadami, coś co przypomina wiosnę), duża twarz kobieca z kolorowych czasopism, kilka wyciętych gotowych kwiatków z kolorowego papieru, 2-3 kolorowe tasiemki, kawałki koronki itp., mazaki do malowania twarzy, kółka brystolu lub zakrętki po mleku, lub napojach – jako żetony w pojemnikach, koła hula – hop dla każdej grupy, po jednej kopercie dla każdej grupy z zawartością 10 obrazków – w tym 4- 5 kojarzących się z wiosną.

Przebieg zajęcia

Czynności organizacyjne: Dzieci ustawione w rzędzie przeliczają do 4, każde dziecko zapamiętuje swój numer. Następnie nauczyciel jedynkom kolorowym mazakiem do malowania twarzy pisze 1 na ręce np. zielonym. Tak samo postępuje z kolejnymi numerami, zmieniając kolory. W ten sposób powstały 4 grupy. Każda grupa siada dookoła kół hula – hop rozłożonych na dywanie. W środku pojemniki z żetonami.

Telegram od Wiosny

Nauczycielka otwiera kopertę i czyta telegram od wiosny (wyjaśnienie słowa telegram)

„Jestem Wiosenka, tęsknię za Wami

Świat pomaluję pięknymi farbami.

Boćka zaproszę , misia obudzę,

oby czym prędzej bo strasznie się nudzę.

Lecz nie jest to proste, gdyż Zima kosmata,

Mówi, że chyba zostanie do lata.

Jeśli zagadek nie rozwiążecie,

Nie spotkasz się z Wiosną nawet po lecie!”

(Dorota Borowska)

Rozwiązywanie zagadek o tematyce wiosennej

Dzieci podzielone na grupy słuchają zagadek, za poprawną odpowiedź wrzucają do swego koła 1 żeton.

1) Jeszcze śpi wszystko, co żyje. Jeszcze nic nie rośnie. A on śmiało śnieg przebija. I opowie wam o wiośnie. (Przebiśnieg).

2) Srebrne futerko maja wiosną, i na każdej wierzbie rosną (Bazie)

3) Gdy śnieg zginie, kwiaty rosną, a tę porę zwiemy...Wiosną.

4) Powrócił do nas z dalekiej strony, ma długie nogi i dziób czerwony. Dzieci się śmiały, gdy go witały, żabki płakały przez dzionek cały (Bocian)

5) Spotkasz ją w lesie albo w parku, albo w domowym zegarku. (Kukułka)

6) Skaczę po łące, pływam w wodzie, żyję z bocianem w ciągłej niezgodzie (Żaba)

7) W kropki ...