Dodaj publikację
Autor
Monika Piech
Data publikacji
2009-03-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
124

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji z Edukacji Regionalnej dla klasy VI.
 Pobierz (doc, 71,0 KB)

Podgląd treści


Monika Piech
nauczycielka języka polskiego
MOJA MAŁA OJCZYZNA
Cykl scenariuszy lekcji poświęcony
Edukacji regionalnej
( klasa szósta )
„ UBOGI JEST TEN, KTO NIE ZNA I NIE MIŁUJE ZIEMI, NA KTÓREJ
SIĘ URODZIŁ I ŻYJE. PODOBNY JEST DO DRZEWA BEZ KORZENI…”
Joanna Angiel
Maria Podlasiecka
Lekcja nr 1 ( 2 godz.)
I. TEMAT: Pruszków – historia mojej miejscowości.
II. CELE OGÓLNE:
• Rozwijanie więzi uczuciowej ze swoją miejscowością.
• Ukazanie położenia geograficznego i topograficznego Pruszkowa.
• Przedstawienie genezy ( pochodzenia ) nazwy.
• Prezentacja herbu.
• Dostrzeganie związku między ważnymi wydarzeniami w dziejach Polski a dziejami Pruszkowa i okolic.
CELE OPERACYJNE:
Uczeń umie:
• pokazać na mapie swoją miejscowość
• opowiedzieć skąd pochodzi nazwa
• rozpoznać i opisać herb
• przedstawić najważniejsze dla miejscowości i regionu wydarzenia historyczne
• korzystać ze słownika języka polskiego, wyrazów bliskoznacznych, synonimów
III. FORMY PRACY:
* indywidualna, zbiorowa, grupowa
IV. METODY PRACY:
* pogadanka, burza mózgów, praca z mapą i słownikiem, zajęcia praktyczne (opis)
V. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
* mapa Polski, plan Pruszkowa, mapki przygotowane przez nauczyciela, ilustracja przedstawiająca herb, słownik języka polskiego, słownik wyrazów bliskoznacznych, słownik synonimów
VI. PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Pogadanka, burza mózgów – uczniowie podają skojarzenia z wyrazem dom, przytaczają przysłowia i je wyjaśniają.
2. Skonfrontowanie pomysłów uczniów ze słownikami języka polskiego, wyrazów bliskoznacznych, synonimów.
3. Omówienie celów lekcji.
4. Zapisanie tematu: Pruszków – historia mojej miejscowości.
5. Przyczepienie na tablicy - mapy Polski i planu Pruszkowa. Uczniowie w grupach zastanawiają się nad położeniem miasta. Nanoszą odpowiednie informacje na mapki przygotowane i rozdane przez nauczyciela. Przedstawiają wyniki swojej pracy.
6. Pogadanka – uczniowie przypominają sobie, jakie legendy o powstaniu Pruszkowa poznali w młodszych klasach. Wyjaśniają również, co to jest legenda, czym różni się od baśni, mitu; co to jest herb, godło.
7. Nauczyciel przedstawia herb Pruszkowa. Zadaniem każdego z uczniów jest opisanie ilustracji. Prezentacja kilku prac – przypomnienie, jak powinien wyglądać prawidłowy opis.
8. Nauczyciel dzieli się z uczniami informacjami na temat historycznego pochodzenia nazwy Pruszków. Wspólnie sporządzają wykaz najważniejszych wydarzeń historycznych związanych z dziejami miejscowości.
9. Podsumowanie lekcji ( ocena pracy uczniów ).
10. Podanie i wyjaśnienie pracy domowej:
Podzielicie się na czteroosobowe grupy i stworzycie legendę o Pruszkowie, którą następnie przedstawicie w formie inscenizacji na zajęciach. Potrzebne będą stroje, rekwizyty. Czas na przygotowanie pracy domowej – trzy tygodnie.
Na kolejne zajęcia z cyklu „Moja mała Ojczyzna” ( czyli za tydzień ) przynieście mapy i przewodniki turystyczne dotyczące Pruszkowa.

Lekcja nr 2 ( 2 godz.)
I. TEMAT: „Cudze chwalicie, swego nie znacie” – najciekawsze zabytki mojej miejscowości.
Zajęcia zostały poprzedzone jednodniową wycieczką, podczas której uczniowie zwiedzali Pruszków. Praca domowa polegała na napisaniu sprawozdania z ...