Dodaj publikację
Autor
Ewa Baryła
Data publikacji
2009-04-06
Średnia ocena
0,00
Pobrań
697

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji informatyki dla gimnazjum wprowadzający funkcję: suma, średnia, minimum maksimum.  
 Pobierz (doc, 234,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz lekcji informatyki dla II klasy gimnazjum

Temat lekcji: Wybrane funkcje dostępne w arkuszu kalkulacyjnym.

Opracowała: mgr Ewa Baryła
Gimnazjum im. Jana Pawła II w Niegowie

Cele operacyjne lekcji:
1. Uczeń zna:
- podstawowe formuły zawierające działania arytmetyczne,
- pojęcie funkcji,
- zalety używania formuł wykorzystujących zmienne.
2. Uczeń potrafi:
- definiować proste formuły zawierające działania arytmetyczne używając adresu komórki jako zmiennej,
- stosować w formułach proste funkcje,
- definiować zakresy,
- wypełniać obszar formułami w celu wykonania obliczeń dla wielu danych w arkuszu.
Cele wychowawcze lekcji:
- uczeń potrafi pokonywać trudności związane z samodzielnym działaniem.

Metody nauczania: instruktaż, ćwiczenie praktyczne.
Typ lekcji: lekcja poświęcona opracowaniu nowego materiału.
Środki dydaktyczne - komputery, oprogramowanie: arkusz kalkulacyjny, plik z ćwiczeniami, projektor, film edukacyjny „Trochę więcej o funkcji jeżeli” – wyd. OPERON.
Przebieg lekcji:
I. Część wstępna:
N.: Sprawdza listę obecności .
N.: Przypomina wiadomości z ostatniej lekcji związane z projektowaniem arkusza (budowa arkusza, zastosowanie, komórka, jej adres, zakres komórek, itd.). Na jakich innych przedmiotach (lekcjach) uczeń może wykorzystać arkusz kalkulacyjny?
U.: Odpowiadają na pytania nauczyciela. Przypominają rodzaje działań arytmetycznych.
N.: Podaje temat i cele lekcji.
U.: Zapisują temat lekcji do zeszytów.
N.: Wydaje polecenie odczytania dokumentu przygotowanego do ćwiczeń – plik „Funkcje w Excelu” znajdujący się w folderze „Od nauczyciela”.
U.: Uczniowie uruchamiają program arkusz kalkulacyjny i odczytują z dysku zaprojektowany arkusz z danymi.

II. Część właściwa:

N.: Wydaje polecenie obliczenia wartości pracy miesięcznej. Następnie zaleca kopiowanie tej formuły przez przeciąganie celem uzyskania wyników dla wszystkich pracowników oraz ustalenie formatu walutowego liczb.

U.: Stosują do obliczeń formułę; „==B11*C11” dla komórki D11. Kopiują formułę przez przeciąganie

N.: Pyta uczniów jak obliczyć ilość pieniędzy potrzebnych na wypłaty dla pracowników w pozycji razem (komórka D23).
U.: Proponują formułę z zastosowaniem znaku sumy np. „= D11+D12+…”
N.: Poleca zastosowanie funkcji autosumowania – przycisk (.
U.: Sprawdzają zakres, wyciągają wnioski o zastosowaniu funkcji sumy.
N.: Wprowadza pojęcie funkcji, wyjaśnia co musi zawierać funkcja (nazwę i argumenty funkcji), zasady wprowadzania formuł. Podaje przykłady formuł.
Funkcja to polecenie, którego zadaniem jest wykonanie pewnej liczby działań określonych przez nazwę funkcji.
Twórcy arkusza ukryli pod niektórymi słowami i ich kombinacjami różne skomplikowane. operacje. które potrafi wykonać komputer. Uzyskanie takich samych efektów za pomocą "zwykłych" formuł jest zazwyczaj dużo trudniejsze albo wręcz niemożliwe.
Funkcji w arkuszu jest bardzo dużo. Wystarczy jednak, że w tej chwili poznasz cztery z nich:
Funkcja obliczają sumę zawartości z wybranego obszaru:

=suma(B2:D10)

nazwa funkcji argumenty funkcji (zawsze w nawiasach okrągłych)

Jeżeli taką formułę napiszesz w wybranej komórce, to ...