Dodaj publikację
Autor
Ewa Baryła
Data publikacji
2009-04-06
Średnia ocena
0,00
Pobrań
289

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt do lekcji informatyki w gimnazjum rozszerzajacy umijętność obsługi edytora tekstu WORD (2003). Zaznaczanie bloku tekstu różnymi sposobami i edycja na przykadzie gotowego tekstu.
 Pobierz (doc, 73,0 KB)

Podgląd treści


Konspekt do lekcji informatyki w kl. I w gimnazjum.

Opracowała: mgr Ewa Baryła
Gimnazjum im. Jana Pawła II w Niegowie

Temat: Redagowanie dokumentu – powtórzenie i rozszerzenie.

Cele lekcji:
1) poznanie pojęcia bloku,
2) sposoby zaznaczania tekstu (tworzenia bloku),
3) wprowadzanie do tekstu zmian z wykorzystaniem zaznaczenia,
4) omówienie różnych sposobów wykonywania operacji blokowych: usuwania, przenoszenia i kopiowania.

Środki dydaktyczne:
• zestaw komputerowy,

Metody nauczania:
• pogadanka,
• indywidualne ćwiczenia na komputerze.

Przebieg lekcji:

1. Część nawiązująca:

Przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji.
N: Co to jest edytor tekstu?
Na czym polega czynność redagowania tekstu?
Nauczyciel uzupełnia wypowiedzi uczniów, omawia cele lekcji, komentuje temat.

2. Część właściwa:
Dziś będziemy redagować dokumenty, czyli wprowadzać do nich takie zmiany, aby miały wygląd estetyczny i odpowiadający ich treści. Redagowanie jest czynnością bardzo ważną. Nie możemy przecież w ten sam sposób tworzyć listu do kolegi, zaproszenia na imprezę szkolną i wizytówki (identyfikatora). Każdy z tych dokumentów musi zostać inaczej zredagowany i musi mieć inny wygląd.
W tym celu będziemy wykonywać pewne operacje na fragmentach tekstu. Pamiętamy, że w programie Works też wykonywaliśmy podobne czynności. Było to kopiowanie, którego warunkiem było zaznaczenie.

Zaznaczanie tekst w edytorze tekstu.

1. Otwórzmy plik „Marzyciel”

Marzyciel

Nazywają mnie marzycielem. To prawda, mam swoje pragnienia i chcę, żeby się kiedyś spełniły. Gdy dorosnę, pragnę zostać podróżnikiem, odkrywać krainy, do których człowiek nigdy nie dotarł. Marzę o wyprawie morskiej w odległe strony świata i o locie statkiem kosmicznym na nieznaną planetę.
Niektórzy twierdzą, że chodzę z głową w chmurach. Wciąż słyszę: "Musisz stąpać mocno po ziemi". Czy nie wolno mi marzyć? Każdy powinien mieć jakiś cel w życiu, choćby był trudny do osiągnięcia. Wiem, że chcąc spełnić swe marzenia, muszę ciężko pracować. Dlatego też nie próżnuję. Zdobywam wiedzę, bez której nigdy nie mógłbym dotrzeć do wyśnionych przeze mnie miejsc.
Radzę wam: Nie wstydźcie się marzeń i róbcie wszystko, aby stały się rzeczywistością. Z nich rodzą się wielkie czyny.

Możemy zaznaczyć dowolną cześć tekstu, zaznaczając od jednej litery, a kończąc na całym dokumencie. Zaznaczony fragment jest podświetlony, na ekranie widzimy białe litery na czarnym tle.

|Element tekstu |Szybki sposób zaznaczenia |
|Dowolny fragment tekstu |Ustaw kursor myszy na początku fragmentu, który chcesz zaznaczyć. |
| |Wciśnij lewy przycisk myszy i przeciągnij do końca wybranego tekstu.|
| |Wreszcie zwolnij przycisk. |
|Wyraz (słowo) |Kliknij dwukrotnie. |
|Wiersz |Kliknij na marginesie (kursor myszy przyjmuje postać ) obok |
| |wiersza. |
|Akapit |Kliknij dwukrotnie na lewym marginesie obok akapitu. |
|Zdanie |Wciśnij klawisz CTRL i kliknij gdziekolwiek w zdaniu. |
|Cały ...