Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Durek
Data publikacji
2009-04-06
Średnia ocena
0,00
Pobrań
545

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacja pomagająca przeprowadzić lekcje wychowawcze oraz zajęcia z wdż.
 Pobierz (doc, 53,5 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT DO ZAJĘĆ NA LEKCJĘ WYCHOWANIA DO ŻYCIA W RODZINIE W KLASIE VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Temat: Blaski i cienie koleżeństwa.

Cele ogólne:
Dążenie do rozwoju osobowości i człowieczeństwa młodego człowieka Pobudzanie ciekawości w poznawaniu najbliższego otoczenia.

Cele szczegółowe:
Uczeń:
W zakresie wiadomości: uczeń :
← Wie, które jego cechy charakteru cenią rówiesnicy
← Zna przynajmniej 2 mocne strony swoje oraz koleżanek i kolegów,
← Rozumie różnice między koleżeństwem, a przyjaźnią
← Zna definicje koleżeństwa
← Rozumie, potrzebę „posiadania” dobrego(ej) kolegi (koleżanki)
← Wie jak cenne są relacje typu koleżeństwo, przyjaźń

W zakresie umiejętności uczeń:
← uświadamia sobie jak oddziałuje na innych ludzi i czy jego działania są pozytywne, czy negatywne
← potrafi podać 4 cechy dobrego (ej) kolegi (koleżanki)
← nabywanie umiejętności rozróżniania i pielęgnowania uczuć koleżeństwa
← umie docenić wartość swojej osobowości
← potrafi zaakceptować odmienność charakteru drugiego człowieka

W zakresie postaw:
← kształtowanie postawy otwartości na drugiego człowieka
← doskonalenie umiejętności współpracy w grupie,
← kształtowanie postawy szczerości, wyrozumiałości, tolerancji

Metody i formy pracy:

← gra dydaktyczna
← „burza mózgów”, metoda skojarzeń
← metoda śnieżnej kuli
← niedokończonych zdań.
← formy socjalne: praca indywidualna i praca w grupach.

Środki dydaktyczne:

kartki imienne, „rozsypywanka”, słownik języka polskiego, znak zakazu i nakazu, karteczki samoprzylepne

Przebieg lekcji:

1. Faza wstępna-organizacyjna (5min):
powitanie, sprawdzenie listy obecności, zapisanie tematu

Wprowadzenie:
Przez całe życie poznajemy nowych ludzi. Niektóre znajomości trwają krótko, inne latami. Co decyduje, że na jednych osobach zależy nam bardziej, na innych mniej? Co powoduje, że niektórzy z naszych kolegów z czasem stają się naszymi przyjaciółmi?

2. Faza właściwa-realizacyjna (30min)
a) Zabawa – Lubię Cię za...........................
Uczniowie siadają w kręgu, zgodnie ze wskazówkami zegara przekazują swoje kartki, a koledzy kończą zdanie: " Lubię Cię za...". Zabawę kończymy, gdy kartki wracają do właścicieli. Omówienie ćwiczenia
b) Nauczyciel dzieli klasę na grupy. Każda z grup otrzymuje: karteczki samoprzylepne. Wypiszcie na 4 kartkach cztery cechy dobrej koleżanki i na kolejnych 4 kartkach cztery cechy, które nie chciałabyś by miała twoja koleżanka.
Kolejno grupy prezentują odpowiedzi przyklejając karteczki na tablicy pod znakami zakazu i nakazu odnoszącymi się do „koleżeństwa”. Dzięki temu powstaje „kodeks koleżeństwa”.
c) Następnie nauczyciel zwraca się do uczniów z pytaniem:
Z czym kojarzy się wam słowo koleżeństwo? ( porównanie skojarzeń uczniów z definicją słownikową)
d) Próba ustalenia różnicy miedzy koleżeństwem, a przyjaźnią? –układanka
|Cechy przyjaźni: |Cechy koleżeństwa: |
|zaufanie, szczerość, odpowiedzialność, wierność, lojalność, |wzajemne zwierzania, |
|dobroć, pomoc w trudnych chwilach, akceptacja drugiego człowieka - |szczerość, |
|widzenie w nim dobra, poznawanie siebie dzięki drugiej osobie, |życzliwość, |
|bezinteresowność, |wyrozumiałość |
|przyjemność ze wspólnie spędzanego czasu, |solidarność, |
|powierzanie sobie ...