Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Małgorzata Szwedo
Nauczyciel języka niemieckiego
Gimnazjum Nr 2 w Stalowej Woli
Scenariusz lekcji
Nazwisko i imię prowadzącego: Małgorzata Szwedo
Przedmiot: język niemiecki
Temat: Wir und unsere Eltern- ćwiczenia leksykalne
Forma pracy: praca zbiorowa pod kontrolą nauczyciela, praca w parach i indywidualna
Cele: językowe
- wiedza językowa ( gramatyka i słownictwo)
- sprawności językowe ( czytanie, pisanie, mówienie i rozumienie ze słuchu)
operacyjne:
- widomości ( zapamiętanie słownictwa związanego z życiem rodzinnym, problemami występującymi w rodzinie, konfliktem pokoleń)
- umiejętności ( uczeń potrafi opowiedzieć o konfliktach występujących w jego domu, wypowiedzieć się na temat kieszonkowego, powiedzieć z którym z rodziców ma lepszy kontakt, podać powody kłótni z rodzicami, powiedzieć na co rodzice mu pozwalają, a czego nie może robić, uczeń potrafi współpracować na lekcji z nauczycielem i innymi uczniami)
Środki dydaktyczne: zeszyt ćwiczeń, materiały kserograficzne, arkusze ewaluacji
Metody pracy: niedokończone zdania, scenki sytuacyjne, opisywanie obrazków
Czas trwania: 45 min
Tok zajęć:
1. Czynności wstępne ( powitanie, sprawdzenie obecności)
2. Rozgrzewka językowa. Uczniowie otrzymują od nauczyciela karteczki ze zwrotami związanymi z problemami rodzinnymi. Zadaniem uczniów jest ułożenie zdań z wykorzystaniem tych zwrotów.
3. Nauczyciel wręcza uczniom obrazki przedstawiające scenki z życia rodzinnego, oraz kartkę z kilkoma różnymi dialogami. Zadaniem uczniów jest wybranie spośród tych dialogów, tego, który pasuje do ich obrazka. Następnie uczniowie w parach odgrywają scenki, dotyczące konfliktowych sytuacji. Uczniowie mogą zaprezentować również własny dialog.
4. Nauczyciel zadaje uczniom pytania, wskazując na konkretny obrazek: Was siehst du auf diesem Bild? Warum ist der Vater unzufrieden? Wie sieht das Mädchen aus?
5. Nauczyciel przypina na tablicy niedokończone zdania: Meine Eltern haben Angst, …; Ich darf nicht…; Meine Eltern kontrollieren…; Ich darf… . Zadaniem uczniów jest dokończyć wypowiedzi.
6. Zadanie domowe. Uczniowie maja zrobić w ćwiczeniach projekt dotyczący problemów rodzinnych.
7. Podsumowanie lekcji. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela, oraz tłumaczą zdania z języka polskiego na język niemiecki.
8. Ewaluacja. Uczniowie wypełniają arkusz ewaluacyjny.