Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji
Nazwisko i imię prowadzącego: Małgorzata Szwedo
Przedmiot: język niemiecki
Temat: Massenmedien in unserem Leben- ćwiczenia leksykalne.
Forma pracy: praca zbiorowa pod kontrolą nauczyciela, praca w parach i indywidualna
Cele: językowe
- wiedza językowa ( gramatyka i słownictwo)
- sprawności językowe ( czytanie, pisanie, mówienie i rozumienie ze słuchu)
operacyjne:
- widomości ( zapamiętanie słownictwa związanego z rolą mediów w naszym życiu)
- umiejętności ( uczeń potrafi nazwać środki służące komunikacji międzyludzkiej, opowiedzieć o własnych upodobaniach telewizyjnych, nazwać programy telewizyjne, określić typy filmów, opowiedzieć o roli Internetu w swoim życiu, nazwać wady i zalety Internetu, uczeń potrafi współpracować na lekcji z nauczycielem i innymi uczniami)
Środki dydaktyczne: materiały kserograficzne z ćwiczeniami, prezentacja multimedialna, nagranie na płycie CD
Metody pracy: scenki sytuacyjne, opisywanie obrazków, rozumienie ze słuchu, dyskusja, gry dydaktyczne
Czas trwania: 45 min
Tok zajęć:
1. Czynności wstępne ( powitanie, sprawdzenie obecności)
2. Rozgrzewka językowa. Uczniowie losują karteczki ze zwrotami związanymi z mediami. Uczeń rysuje na tablicy lub za pomocą gestów przedstawia zwrot, pozostali uczniowie odgadują go.
3. Nauczyciel dokonuje prezentacji multimedialnej. Uczniowie odpowiadają na pytania dotyczące prezentacji, np. , „ Was siehst du auf dem Bild?”, „ Welche Vorteile und Nachteile hat das Internet?”, „ Welche Rolle spielt Fernsehen in deinem Leben?”, „ Wie lange siehst du fern?”, „ Welche Fernsehprogramme magst du?”
4. Nauczyciel wręcza uczniom materiały kserograficzne z ćwiczeniami. Jedno z ćwiczeń zawiera obrazki przedstawiające scenki z życia rodzinnego, oraz dialogi. Zadaniem uczniów jest do każdego dialogu przyporządkować ilustrację. Następnie uczniowie czytają dialogi.
5. Uczniowie po dwukrotnym wysłuchaniu pięciu wypowiedzi przyporządkowują je do zdjęcia. Jedno zdjęcie nie pasuje do żadnej wypowiedzi.
6. Uczniowie w parach tworzą własne dialogi. Na materiałach kserograficznych znajduje się przydatne słownictwo. Uczniowie prezentują własne dialogi na forum klasy.
7. Zadanie domowe. Uczniowie otrzymują od nauczyciela ćwiczenie, w którym znajduje się zdjęcie, oraz pytania do fotografii. Uczniowie mają odpowiedzieć na te pytania pełnymi zdaniami.
8. Podsumowanie lekcji. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela, oraz tłumaczą zdania z języka polskiego na język niemiecki.
9. Ewaluacja. Na materiałach kserograficznych uczniowie rysują buźki: uśmiechnięta- lekcja podobała mi się; skrzywiona- lekcja była nudna.