Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
kretka77, 2009-05-15
bardzo dobry materiał szkoda , że zawsze nie jestem tak dokładnie przygotowana do zajęć
Scenariusz zajęć praktycznych
Program nauczania 512[05]/SZ/ MENiS/ 2002.05.08
Szkoła: SOSW w Olbięcinie
Przedmiot: Zajęcia praktyczne
Klasa: II a – kucharz małej gastronomii
Czas trwania zajęć: 5 godzin
Data: 6.XI.2008 r.
Nazwisko prowadzącego: B. Kuśmierczyk
Dział programowy: Sporządzanie podstawowych wypieków cukierniczych.
Temat: Składniki ciast kruchych i półkruchych, technika sporządzania, wypiek.
Cele lekcji:
1. uczeń umie właściwie dobrać składniki do ciasta kruchego i półkruchego
2. zna zasady sporządzania ciast kruchych i półkruchych
3. wie jakie zmiany fizyko-chemiczne zachodzą podczas wypieku
4. zna temperatury wypieku
5. potrafi odpowiednio wykończyć półprodukt z ciasta kruchego i półkruchego
6. zna zastosowanie ciast kruchych i półkruchych.
Cele produkcyjne:
• sporządzenie kruchych ciastek czekoladowych,
• wykonanie ciastek „amoniaczków”,
• sporządzenie sernika na spodzie półkruchym,
• przygotowanie pyz ziemniaczanych z mięsem,
• przygotowanie sosu pieczarkowego oraz surówki z kapusty białej.
Forma zajęć: zbiorowa i indywidualna.
Metody: pogadanka, opis, wyjaśnienia, pokaz, ćwiczenia produkcyjne.
Środki i materiały: surowce, narzędzia i sprzęt kuchenny, podręcznik, przepisy kulinarne.
Przebieg zajęć:
1.Czynności organizacyjne ( 15 min.):
a) sprawdzenie obecności
b) sprawdzenie potrzebnych surowców
c) sprawdzenie zeszytów
d) sprawdzenie wymaganego ubioru.
1. Instruktaż wstępny (40 min.):
a) pogadanka powtórzeniowa dotycząca rybnej masy mielonej – skład, sposoby sporządzania potraw, asortyment potraw.
b) podanie tematu zajęć i celu produkcyjnego,
c) omówienie zagadnień związanych ze sporządzaniem ciast kruchych i półkruchych wykorzystując wiadomości uczniów zdobyte na lekcjach technologii gastronomicznej,
d) podyktowanie przepisów kulinarnych,
e) przydział zadań na poszczególne grupy
f) sprawdzenie zrozumienia wykonania zadań i kolejności poszczególnych procesów,
g) zwrócenie uwagi na poprawne posługiwanie się sprzętem i narzędziami, zgodne z przepisami bhp, na zachowanie higieny pracy, mycie rąk.
Kryterium oceniania:
• każda grupa ma sporządzić swój wyrób, potrawę z uwzględnieniem poprawności wykonania na wszystkich etapach produkcji,
• tak zaplanować czynności, aby w wyznaczonym czasie móc zaprezentować wyrób,
• w sposób estetyczny przedstawić do degustacji produkt końcowy.
2. Instruktaż bieżący ( 3,5 godz.):
a) sprawdzanie poprawności przygotowania surowców potrzebnych do wykonania zadania,
b) sprawdzanie poprawności wykonywania poszczególnych czynności,
c) instruowanie i pokaz wykonania ciasta przez nauczyciela
d) zwracanie uwagi na utrzymanie porządku i ładu na stanowisku pracy,
e) przypominanie o przestrzeganiu przepisów bhp, szczególnie przy obsłudze maszynki elektrycznej, malaksera, piekarnika,
f) przypomnienie o kończeniu pracy.
3. Instruktaż końcowy ( 50 min.):
a) wyporcjowanie potraw i podanie,
b) degustacja połączona z podsumowaniem, uczniowie krótko prezentują swoje wyroby,
c) ocena pracy:
- określenie zaangażowania każdego ucznia w uzyskanie produktu końcowego, - - wykazanie wkładu pracy i własnej inicjatywy,
- zwrócenie uwagi na niedociągnięcia i zaistniałe nieprawidłowości,
- wystawienie ocen
5. Zakończenie zajęć ( 40 ...