Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Referat skierowany do rodziców
Współczesna młodzież a subkultury
Co to jest subkultura?
Truizmem już wydaje się ciągłe powtarzanie stwierdzenia, że współczesny świat jest pełen zagrożeń, zwłaszcza dla młodych ludzi. Aczkolwiek zła sytuacja ekonomiczna, bezrobocie, ” wyścig szczurów ”, zanik więzi rodzinnych z pewnością nie ułatwiają wejścia w dorosłość. A problem ,, niedostosowanej” młodzieży narasta. To już nie jest kwestia tzw. środowisk patologicznych. Również młodzi ludzie z ,, dobrych domów” rozpaczliwie szukają swego miejsca w świecie. Często te poszukiwania zmierzają w złym kierunku. Jednak ucieczki w alkoholizm, narkomanię, nikotynizm czy wreszcie w subkultury prowadzą donikąd.
Co to jest subkultura? Z pozoru termin wydaje się prosty do zdefiniowania. Potocznie rozumienie tego zjawiska to nieformalna grupa młodych ludzi wyróżniająca się zachowaniem, wyglądem, stylem życia. Taki pogląd jest powszechny i należy dodać, iż owa inność w połączeniu z pojęciem subkultura kojarzy się negatywnie. A przecież słownikowa definicja subkultury brzmi: ,, wzory, zasady, normy zwyczajowe przyjęte i obowiązujące w grupie społecznej stanowiącej część większej zbiorowości, odmienne od wzorów, zasad, norm zwyczajowych przyjętych przez ogół społeczeństwa; podkultura”. Odmienność nie musi zatem oznaczać czegoś gorszego, złego. Kultura bowiem jest zespołem zasad, reguł i sposobów ludzkiego działania, wytworów ludzkiej pracy oraz twórczości, stanowiącej zbiorowy i społeczny dorobek ludzkości. Jednakże termin subkultura ma znaczenie pejoratywne. Skąd ono się bierze? Nie bez powodu, gdyż pierwotnie określenie to funkcjonowało w grupach spatologizowanych, np.: narkomanów. I dziś tak odbieramy funkcjonowanie w obrębie społeczeństwa małe grupy społeczne: ,,skejtów”, ,,shinheadów”, ,, szalikowców”.
Co motywuje powstawanie subkultur?
Subkultury tworzą ludzie młodzi, a więc ci, którzy buntują się przeciwko zastanej rzeczywistości, powszechnie obowiązującym normom, wartościom. Dynamika życia powoduje, iż świat musi się zmieniać, ulegać innowacjom. Temu patronuje młodzież tworząca własne ideały, wzorce osobowościowe, odrzucająca gotowe rozwiązania. Tak właśnie tworzy się subkultura, kultura alternatywna. U jej podłoża leży, więc niezgoda na zastany świat. Manifestacja ,, buntu” może przybierać różne formy: od oryginalnego ubioru, fryzury przez muzykę, aż po nową ideologię. A więc nic nowego- jak świat stary młodzi na wszelkie sposoby odcinają się od pokolenia swoich rodziców, dziadków. To wszystko jednak nie tłumaczy niechęci społeczeństwa, a także jego młodszej części do subkultur młodzieżowych. Jej źródłem jest przede wszystkim zachowanie członków większości tych grup. Agresja, przemoc to dominujący dziś sposób na zaakceptowanie swojej odmienności.
Kto i dlaczego należy do subkultury młodzieżowej?
Sam termin określa jej członków- młodzież. Trzeba jednak zaznaczyć, iż są to coraz młodsi ludzie- 12-, 13-latkowie, a bywa, że granica wieku jest jeszcze niższa. Każdy człowiek, a zwłaszcza młody, potrzebuje akceptacji, bliskich mu ...