Dodaj publikację
Autor
Elżbieta Rochowska
Data publikacji
2009-04-20
Średnia ocena
5,00
Pobrań
515

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Cykl zajęć został przeprowadzony przez nauczyciela świetlicy PSP nr 4 w Stalowej Woli Elżbietę Rochowską z okazji dorocznego Święta Ziemi w 2007r. Scenariusz I dotyczy początków DNIA Ziemi na świecie i w Polsce. Scenariusz II: W jaki sposób możemy włączyć się w realizację hasła Ziemia Odzyskana. Scenariusz III: Kody recyklingu tworzyw sztucznych i znaczki ekologiczne.
 Pobierz (doc, 179,0 KB)

Podgląd treści

Cykl trzech zajęć świetlicowych wokół tematu „Dzień Ziemi” przeprowadzonych 18-19-20 kwietnia 2007 roku

mgr Elżbieta Rochowska
nauczyciel wychowawca w świetlicy
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4
w Stalowej Woli
Temat zajęć I:
Idea obchodzenia „Dnia Ziemi” na świecie i w Polsce.

Cele główne:
• kształtowanie zachowań proekologicznych w kontaktach ze środowiskiem,
• wzbogacenie wiedzy z zakresu zagrożeń związanych z eksploatacją zasobów Ziemi,
• budzenie zainteresowań związanych z ekologią i ochroną środowiska,
• rozwijanie aktywności twórczej i postaw motywacyjnych.

Cele operacyjne:
Uczeń:
• zna początki „Dnia Ziemi” na świecie i w Polsce,
• wie kto i gdzie wypromował ten dzień,
• potrafi wymienić główne zagrożenia związane z rabunkową eksploatacją naturalnych zasobów Ziemi,
• rozumie potrzebę oszczędzania wody,
• rozumie potrzebę ratowania lasów tropikalnych,
• rozumie mechanizm powstawania kwaśnych deszczy,
• potrafi wymienić przykładowe hasła „Dnia Ziemi”,
• potrafi wymienić dwie, trzy nazwy instytucji związanych z ochroną środowiska,
• rozumie potrzebę dbania o środowisko przyrodnicze i dostrzega negatywną działalność człowieka w środowisku,
• potrafi odwzorować kontury Polski oraz kontury półkuli zachodniej (z Ameryką Północą i Południową),
• potrafi wskazać na konturach lasy tropikalne,
• potrafi wyszukać i pogrupować określenia do podanych haseł.

Formy:
• zbiorowa,
• indywidualna.

Metody:
• słowna,
• praktyczna.

Obszary aktywności:
• przyrodnicza,
• ekologiczna,
• językowa,
• społeczna,
• emocjonalna,
• zdrowotna.

Środki dydaktyczne:
1. Beata Maciołek „Program wychowawczy świetlic”
2. Ilustrowana Encyklopedia Szkolna „Ekologia i ochrona środowiska”, Res Polonia
3. Halina Tłuszczyk, Alina Stankiewicz „Słownik szkolny Ekologia”, WSiP, Warszawa, 1996
4. Red. prof. dr Janusz Dziewański „Encyklopedyczny słownik sozologiczny (ochrony środowiska)”, PAN, Kraków, 1993
5. Agnieszka i Włodek Bilińscy „Zwierzęta chronione w Polsce”, Videograf II, Katowice, 2006
6. Agnieszka i Włodek Bilińscy „Rośliny chronione w Polsce”, Videograf II, Katowice, 2006 r.
7. Kartki z napisami: 22 IV 1970, 22 IV 1990, oszczędzanie wody, ratowanie lasów tropikalnych, ograniczenie emisji gazów wywołujących kwaśne deszcze, czysta woda, ochrona drzew, czyste powietrze, czysta energia, ochrona ptaków, drzewko na makulaturę.
8. Kartki z nazwami instytucji: Ministerstwo Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Instytut Ochrony Środowiska, Liga Ochrony Przyrody.
9. Kartki z adresami stron internetowych: www.szanujprzyrode.pl, ekologia@dziennik.pl, www.ekologiczni.pl, www.climatetrackers-.net, www.niezapominajki.pl.
10. Atlas – mapa Ameryki Północnej, mapa Polski.
11. Globus – model Ziemi.
12. Tablica korkowa.
13. Kserówki: kontury Polski, kontury półkuli zachodniej.
14. Kartki rysunkowe i kredki.

Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci.

2. Wzbudzenie zainteresowania.
• prezentacja książek przyniesionych przez nauczyciela,
• oglądanie książek,
• określenie, co będzie tematem dzisiejszych zajęć. Dzieci odpowiadają: „ekologia”.

3. Odczytanie ze „Słownika szkolnego Ekologia” znaczenie tego słowa.
Ekologia [gr. oikos = dom, otoczenie + lógos = nauka] dziedzina biologii ...