Dodaj publikację
Autor
Jadwiga Lipińska
Data publikacji
2009-04-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
319

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Program koła religijnego "Salomon" realizuję na zajęciach pozalekcyjnych dla uczniów klas IV-VI. Głównym celem moich działań jest rozwijanie poczucia przynależności i odnajdywania własnego miejsca i zadań w życiu Kościoła, wzbudzanie i umacnianie więzi z Bogiem oraz rozpowszechnianie tradycji chrześcijańskich w szkole i środowisku lokalnym.
 Pobierz (doc, 75,0 KB)

Podgląd treści

PROGRAM SZKOLNEGO KOŁA RELIGIJNEGO „SALOMON”

SPIS TREŚCI

1. WSTĘP

2. CELE GŁÓWNE

3. CELE SZCZEGÓŁOWE

4. TREŚCI NAUCZANIA

5. OCZEKIWANE OSIAGNIĘCIA UCZNIÓW

6. EWALUACJA

7. WNIOSKI

WSTĘP

Postanowiłam podjąć działania, aby pogłębić świadomość przynależności dzieci do Kościoła, w którym żyjemy poprzez spotkania z Bogiem i z bliźnim w „rodzinie Bożej”. Pragnę podjąć wysiłki, umożliwiające rozwijanie więzów łączących katechizowanych z Jezusem Chrystusem poprzez coraz bardziej świadome korzystanie z sakramentów, odkrywanie Bożego planu zbawienia w liturgii Kościoła, w nabożeństwach, adoracjach, inscenizacjach.
Niniejszy program jest oparty na moich doświadczeniach pracy katechetycznej. Adresuję go do uczniów kl. IV – VI. Dzieci będą uczestniczyły w spotkaniach cztery razy w miesiącu w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Godkowie.
Podczas jego realizacji uczeń ma wejść w kontakt z osobą Boga, odkryć Jego obecność, Jego działanie na sobie i innych członkach Kościoła. Katecheta powinien szukać takich form pracy, które by prowadziły do rozmowy, wzajemnego dzielenia się wiarą, które by uczyły stawiać pytania wyrastające z życia i zezwoliły wspólnie szukać na nie odpowiedzi w Objawieniu wiecznie żywym we wspólnocie Kościoła. Zadania te można realizować przy pomocy różnych działań, których wprowadzenie ma przyczynić się do powstawania wspólnoty między katechizowanymi oraz pomagać im wypowiadać swoją wiarę. Do realizacji założonych celów posłużyłam się własnym programem Koła Religijnego „Salomon”, do którego załączony jest harmonogram działań.
Swoje doświadczenia w tej kwestii postanowiłam ująć w program systematycznych działań, które prowadzone w sposób celowy i zaplanowany, pozytywnie wpłyną na ich uczestników i pozwolą osiągnąć zamierzone cele.
Spotkanie z Bogiem, jak i pełna odpowiedź wiary możliwe są tylko we wspólnocie Kościoła. Kościół jest wspólnotą wiary, która poprzez chrzest otrzymała nowy zaczyn. Sam Chrystus uczynił nas „nowym stworzeniem”, obdarował wiarą, nadzieją i miłością. Uzdolnił nas do życia we wspólnocie „dzieci Bożych” i do pełnienia Jego misji w Kościele.

CELE GŁÓWNE:

• rozwijanie poczucia przynależności i odnajdywania własnego miejsca i zadań w życiu Kościoła.
• Wzbudzanie i umacnianie więzi z Bogiem.
• Rozpowszechnianie tradycji chrześcijańskich w szkole i środowisku lokalnym.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

• Rozwijanie i pogłębianie wiedzy religijnej.
• Kształtowanie właściwych postaw, godnych chrześcijanina.
• Rozpowszechnianie tradycji chrześcijańskich w szkole i środowisku lokalnym.
• Budowanie wspólnoty ( umiejętność pracy w zespole).
• Rozwijanie zainteresowań.
• Doskonalenie śpiewu, dykcji, recytacji.
• Wzbogacanie uroczystości szkolnych i środowiskowych.
• Nawiązanie współpracy z nauczycielami innych przedmiotów oraz Parafią.
• Uwrażliwienie na słowo Boże zawarte w Piśmie Świętym.
TREŚCI NAUCZANIA:
• Podstawowe wiadomości o Piśmie świętym:
➢ Budowa Pisma Świętego;
➢ Cztery Ewangelie i ich przesłanie;
➢ Symbole Ewangelistów;
➢ Przypowieści ewangeliczne;

• Chrześcijańskie korzenie narodu polskiego i ich związek z dzisiejszą ...