Dodaj publikację
Autor
Danuta Drozd
Data publikacji
2009-04-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
56

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji z historii dla klasy II gimnazjum według programu nauczania w gimnazjum specjalnym dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim - III etap kształcenia nr DKW – 4014 – 5/00.
 Pobierz (docx, 14,2 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji z historii dla klasy II gimnazjum według programu nauczania

w gimnazjum specjalnym dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu

lekkim - III etap kształcenia nr DKW – 4014 – 5/00.

Temat: Upadek Rzeczpospolitej

Temat : Upadek Rzeczpospolitej.

Cele ogólne: Zapoznanie z przebiegiem Powstania Kościuszkowskiego, rolą w nim

społeczeństwa, w tym chłopów oraz przyczynami upadku Rzeczpospolitej.

Cele szczegółowe : / zakładane efekty /

- uczeń rozpozna sylwetkę Tadeusza Kościuszki,

- trafnie wyjaśni pojęcia:

- powstanie,

- dowódca,

- przysięga,

- rozbiór,

- bohater.

- zapamięta przyczyny upadku Rzeczpospolitej,

- wymieni państwa biorące udział w rozbiorach Polski,

- poda datę powstania i III rozbioru Polski.

Cele rewalidacyjne:

- uczeń potrafi wskazać na mapie Polskę i Kraków,

- potrafi wyszukać potrzebne informacje w słowniku i w atlasie,

- utrwala postawę pomocy i współpracy podczas zajęć,

Metody pracy:

- rozmowa nauczająca,

- praca z atlasem

- praca ze słownikiem języka polskiego,

- praca z mapą,

- praca ze słownikiem szkolnym – terminy i pojęcia historyczne,

- pokaz.

Środki dydaktyczne:

- mapa: Polska w okresie rozbiorów,

- Ilustrowany Atlas historyczny dla kl. I – III do gimnazjum, wyd. Rożak 2006 r.,

- Słownik języka polskiego, red. M. Szymczak, PWN, Warszawa 1978 r,,

- Słownik szkolny – terminy i pojęcia historyczne, WSiP, Warszawa 1992 r.,

- Słownik Historii Polski, Wiedza powszechna, Warszawa1969 r.,

- Reprodukcja obrazu J. Matejki Kościuszko pod Racławicami,

- Reprodukcja obrazu W. Kossak, J. Styka Panorama Racławicka,

- Oś czasu,

- mapka z przebiegu powstania,

- ilustracja przedstawiająca T. Kościuszkę.

Prezentacja:

- czas trwania: 1 godzina lekcyjna,

- sala historyczna.

Przebieg zajęć:

Zajęcia wstępne:

- przywitanie,

- sprawdzenie obecności,

- sprawdzenie pracy domowej,

- nawiązanie do tematu.

Praca poznawcza:

- przepisanie tematu i punktów z tablicy do zeszytu:

Upadek Rzeczpospolitej

Powstanie Kościuszkowskie 1794 r. i jego przebieg.

Przysięga Tadeusza Kościuszki w Krakowie. Cechy dobrego dowódcy.

Udział chłopów w walkach – bitwa pod Racławicami. Postać dzielnego

chłopa – Bartosza Głowackiego.

Upadek powstania i trzeci rozbiór Polski 1795 rok.

Tadeusz Kościuszko – bohater dwóch kontynentów.

- uczeń odczytuje ze słownika szkolnego historycznego s. 76 pojecie insurekcja/ wcześniej nauczyciel zaznaczył stronę/ - wspólna analiza,

- nauczyciel omawia krótko przebieg powstania z aktywnym udziałem uczniów – uczniowie odczytują ze słownika języka polskiego, s. 845 pojęcie przysięga i oglądają ilustracje T. Kościuszki składającego przysięgę, zaznaczają na osi czasu to wydarzenie,

- wspólnie analizujemy na mapce przebieg powstania,

- nauczyciel wyjaśnia pojęcie dowódca i określa jego cechy, opowiada o T. Kościuszce oraz o bitwie pod Racławicami. Tu oglądamy „Panoramę Racławicką” i wspominamy Bartosza Głowackiego.

- nauczyciel omawia upadek insurekcji i III rozbiór Polski / pokazuje na mapie a uczniowie śledzą w atlasie s.44 -45, uczeń odczytuje ze słownika znaczenie pojęcia rozbiór, s. 79.

-uczniowie próbują odpowiedzieć na pytanie nauczyciela: Co to znaczy ...