Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji w klasie VI
Temat: Patriota – kto to taki?
Cele – uczeń:
- rozumie pojęcie patriotyzmu,
- potrafi wyjaśnić, kogo można nazwać patriotą,
- potrafi wyjaśnić, dlaczego wielkich Polaków nazywamy patriotami
Wiersz można omówić, gdy uczniowie będą znali dzieje Polski, łącznie z II wojna światową.
Tok lekcji :
1. Nauczyciel głośno czyta wiersz K. Wojtyły.
* * *
Ziemia trudnej jedności. Ziemia ludzi szukających własnych dróg.
Ziemia długiego podziału pośród książąt jednego rodu.
Ziemia poddana wolności każdego względem wszystkich.
Ziamia na koniec rozdarta przez ciąg prawie sześciu pokoleń,
Rozdarta na mapach świata! A jakżeż w losach swych synów!
Ziemia poprzez rozdarcie zjednoczona w sercach Polaków jak żadna
2. Uczniowie obok wersów dopisują wydarzenia historyczne:
- rozbicie dzielnicowe za czasów Bolesława Krzywoustego,
- rozbiory Polski,
- czasy liberum veto, czas zaborów, istnienia Polski tylko w sercach przedstawicieli narodu polskiego
3. Nauczyciel wyjaśnia znaczenie słowa patriota, patriotyzm ( łac. Patria – ojczyzna).
Uczniowie wyszukują znaczenia słów patriota, patriotyzm, patriotyczny w Słowniku języka polskiego.
4. Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy. Uczniowie z pierwszej grupy losują kartki, każdy jedną z nazwiskiem znanego Polaka. Podnoszą kartki do góry i odczytują głośno. Inni uczniowie z drugiej grupy dobierają informacje ze swej kartki ( wylosowanej wcześniej ) do właściwego nazwiska. Jeśli już zdecydują, do której postaci odnosi się informacja, siadają obok kolegi. W ten sposób powstają pary tworzące całość, np. :
- Fryderyk Chopin – Żelazowa Wola, pianista, mazurki, tragiczny geniusz, Międzynarodowe Konkursy Pianistyczne,
- Adam Mickiewicz – wieszcz narodowy, autor „ Pana Tadeusza” , emigrant
- Mikołaj Kopernik – „ wstrzymał słońce – ruszył ziemię „, astronom, mieszkał we Fromborku i Toruniu,
- Maria Skłodowska – Curie – dwukrotna noblista , Paryż,
- Tadeusz Kościuszko – Insurekcja, Stany Zjednoczone, Szwajcaria.
5. Omówienie wykonanej pracy.
6. Uczniowie nazywają cechy patrioty – wielkiego Polaka.
7. Praca domowa : Kogo jeszcze zaliczyłbyś do grona patriotów spośród znanych mieszkańców twojej miejscowości ?