Dodaj publikację
Autor
Elzbieta Troszyńska - Pieprzycka
Data publikacji
2009-04-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
109

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym prezentujący w całości ćwiczenia z metody Dennisona. Tematyka związana z okresem mikołajkowym.
 Pobierz (doc, 36,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZYCH
Z WYKORZYSTANIEM METODY DENNISONA
PROWADZONYCH W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM „BIEDRONKI”
W DNIU 03.12.2008 R.
PRZEZ MGR ELŻBIETĘ TROSZYŃSKĄ – PIEPRZYCKĄ
( ZAJĘCIA OTWARTE W RAMACH XIII MIEJSKIEJ KONFERENCJI
DOTYCZĄCEJ WYCHOWANIA I PROFILAKTYKI ZAGROŻEŃ:
„DOŚWIADCZENIA PLACÓWEK KSZTAŁCENIA SPECJALNEGO
W EDUKACJI DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH” )

OŚRODEK TYGODNIOWY: „PRZYJEDŹ DO NAS ŚWIĘTY MIKOŁAJU”.

TEMAT: LIST OD NAJWIĘKSZEGO PRZYJACIELA WSZYSTKICH DZIECI .

CELE OGÓLNE:

1. przybliżenie dzieciom postaci świętego Mikołaja,
2. rozbudzenie zaufania i śmiałości do świętego Mikołaja.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
DZIECKO:

3. doskonali motorykę małą i dużą,
4. wzmacnia narządy wzroku, słuchu, mowy,
5. usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową,
6. reguluje własnym oddechem,
7. rozwija zdolności manipulacyjne i konstrukcyjne,
8. synchronizuje pracę obu rąk oraz „wymiar” oko-ręka,
9. reguluje napięcie mięśniowe,
10. wykonuje ćwiczenia grafomotoryczne,
11. posługuje się pojęciami: góra - dół,
12. wydłuża czas koncentracji uwagi.

CELE TERAPEUTYCZNE:

13. zachowanie równowagi pomiędzy prawą i lewą stroną ciała,
14. stabilizacja ruchowa całego ciała,
15. stymulacja chłonności półkul mózgowych,
16. odciążenie centralnego układu nerwowego,
17. energetyzacja organizmu,
18. aktywizowanie układu mięśniowego,
19. poprawa płaszczyzny umysłowej i fizycznej,
20. wzmacnianie i podtrzymywanie poczucia lateralizacji, stabilności, skupienia oraz relacji pomiędzy dzieckiem a otoczeniem.
METODY:

słowna, oglądowa, praktycznego działania, wzmacniania pozytywnego, metoda Dennisona.

FORMY:

indywidualna, zbiorowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

woda mineralna niegazowana, plastikowe kubeczki, list - rulon, kartoniki z dopiętymi cukierkami, torebka papierowa „mikołajowa”, czerwony worek „mikołajowy”, płyta CD, papierowe postacie świętego Mikołaja z charakterystycznymi elementami w wyglądzie, kartony dwustronne z punktem X i świętym Mikołajem (duży i mały format obrazka), lornetki - tekturowe rurki z folii aluminiowej obklejone papierem pakunkowym „mikołajowym”, kartony ze wzorem „leniwej ósemki”, pianka do golenia, papierowe rękawiczki na sznureczku, czapka Mikołaja (z materiału), kartony z wykropkowanym śladem o kształcie trójkąta przedzielonym linią pionową na dwie równe części, „grube” narzędzia pisarskie, taśma klejąca bezbarwna, taśma klejąca dwustronna, klej, bloki techniczne: biały i kolorowy, nici, dziurkacz, nożyczki, wata.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Picie wody.

2. Przybycie gościa, który puka do drzwi sali przedszkola i przynosi list od świętego Mikołaja, a ze sobą worek z prezentami-zadaniami (karteczki z dopiętymi cukierkami); dzieci wykonują ćwiczenia gimnastyczne w formie „ruchów naprzemiennych” w różnych pozycjach (stojąca, siedząca) z muzyką np.
- wymachy ręką i przeciwległą do niej nogą,
- dotykanie prawą ręką lewego kolana i odwrotnie,
- dotykanie lewym kolanem prawego łokcia i odwrotnie,
- „Szukamy świętego Mikołaja” - skręty głową raz w jedną, raz w drugą stronę,
- nożyce rękami i nogami,
- przerzucanie „worka świętego Mikołaja” prawą ręką przez lewe ramię i odwrotnie,
- „Rozglądamy się za świętym Mikołajem” – przykładanie „lornetki” lewą ręką do ...