Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ
Imię i nazwisko prowadzącego zajęcia: mgr inż. Magdalena Lokś
Przedmiot: Rachunkowość handlowa
Klasa: trzecia technikum handlowego
Semestr: I Tygodniowy wymiar godzin: 2
Temat: Zasady ewidencji rozrachunków z tytułu wynagrodzeń
1. Sytuacja odniesienia:
▪ na kolejnych lekcjach z rachunkowości handlowej,
▪ w trakcie odbywania praktyki zawodowej,
▪ w toku dalszego kształcenia,
▪ w przyszłej pracy zawodowej w dziale księgowości.
2. Cele lekcji:
▪ wyjaśnienie zasad ewidencji rozrachunków z tytułu wynagrodzeń na podstawie funkcjonowania konta „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń”
▪ wyrobienie umiejętności księgowania rozrachunków z tytułu wynagrodzeń na podstawie listy płac,
▪ utrwalenie umiejętności pracy z dokumentem,
▪ przygotowanie do roli księgowego,
▪ doskonalenie pracy w zespole.
3. Projekt ewaluacji:
1. Wstępna: Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji
2. Bieżąca:
▪ Rozwiązywanie ćwiczenia: Uzupełnij brakujące informacje na schemacie „Ewidencja rozrachunków z tytułu wynagrodzeń”
▪ Rozwiązywanie zadania: Zaksięguj podane operacje gospodarcze na podstawie danych z listy płac
3. Końcowa: Ocena lekcji metodą SMILY
4. Typ lekcji:
Lekcja podająca i praktyczna
5. Metody nauczania:
▪ pogadanka
▪ objaśnienie
▪ ćwiczenie
▪ praca ze schematem
▪ praca z dokumentem
6. Środki dydaktyczne:
▪ podręcznik: Frymark I., Rachunkowość handlowa cz.1, WSiP, Warszawa 2002
▪ foliogramy „Schemat ewidencji rozrachunków z tytułu wynagrodzeń ” (zał. 2)
„Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń” (zał.1)
▪ ćwiczenie „Uzupełnienie schematu” (zał. 3)
▪ schemat „Ewidencja rozrachunków z tytułu wynagrodzeń” (zał. 2)
▪ dokument- lista płac (zał.4)
▪ zadanie „Zaksięguj podane operacje gospodarcze na podstawie listy płac” (zał.5)
▪ arkusze papieru, flamastry
7. Struktura lekcji:
a. czynności organizacyjno – porządkowe ok. 3min
b. wstęp do realizacji tematu: ok. 5min
▪ przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji
▪ podanie tematu lekcji
▪ wyjaśnienie celów lekcji
▪ wyjaśnienie sposobu pracy uczniów na zajęciach
c. rozwinięcie zajęć ok. 30 min
d. podsumowanie zajęć i ocena lekcji ok. 7 min
8.Opis przebiegu lekcji:
|Cele szczegółowe |Czynności nauczyciela |Czynności uczniów |
|Uczeń potrafi: |podaje temat lekcji ; |wykonują ćwiczenie; |
|wskazać konto, na którym prowadzi się ewidencję |wyjaśnia cele lekcji; |wykonują zadanie; |
|rozrachunków z tytułu wynagrodzeń ; |wyjaśnia sposób pracy na zajęciach; |prezentują rozwiązanie zadania; |
|wyjaśnić zasady ewidencjonowania: |dzieli uczniów na grupy; |wyciągają wnioski; |
|-wynagrodzenia brutto, |rozdaje materiały do pracy na zajęciach; |oceniają lekcję za pomocą metody SMILY |
|-składek na ubezpieczenia społeczne, |objaśnia zasady funkcjonowania konta | |
|-składki na ubezpieczenie zdrowotne, |„Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń”; | |
|-należnej zaliczki na podatek dochodowy, |zaleca wykonanie ćwiczenia; | |
|-potrąceń dobrowolnych, |czuwa nad poprawnością wypowiedzi uczniów; | |
|-należności z tytułu pobranych zaliczek przez |zaleca wykonanie zadania; | |
|pracownika na poczet wynagrodzenia. |służy radą i pomocą w trakcie grupowej pracy | |
|-wypłaty wynagrodzenia netto, |uczniów z dokumentem; | |
|-przelewu wynagrodzenia netto na ROR; |ocenia prezentacje wykonania zadania | |
|Prawidłowo ...