Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Gromelska, Renata Żukowska
Data publikacji
2009-05-04
Średnia ocena
0,00
Pobrań
255

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć świetlicowych. Temat: W baśniowej krainie. Opracowanie: Agnieszka Gromelska, Renata Żukowska.
 Pobierz (doc, 145,5 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć świetlicowych

Temat: W baśniowej krainie.

Cel główny: rozwinięcie własnej aktywności
Cele operacyjne: uczeń: - doskonali umiejętność wypowiadania się poprzez słowo,
mimikę, gest;
- rozwija wyobraźnię i sprawność ruchową w czasie zabaw;
- podejmuje współdziałanie w grupie;
- rozumie przesłania płynące z bajek;
- doskonali sprawność manualną;

Metody: słowna, twórcza, ekspresyjna, zabawowo – zadaniowa;
Formy: indywidualna, grupowa, zespołowa.
Środki dydaktyczne: emblematy w 3 kolorach (żółtym, czerwonym,
zielonym), puzzle piankowe (baśniowy most), ilustracje bajek, zmieniona wersja bajki o Zielonym Kapturku, płyta CD z muzyką relaksacyjną, ,,zaczarowane jabłko” z pytaniami dotyczącymi treści bajki o ,,Czerwonym Kapturku”,
puzzle z bajkami, kartki bloku rysunkowego, pastele
olejne, chmurka z cukierkami.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie dzieci przez nauczyciela. Zabawa na rozpoczęcie.
,,W kole wszyscy już stoimy
Każdy czyjąś rękę trzyma
I dzień dobry już mówimy
Tak zabawa się zaczyna.”

2. Wprowadzenie tematu zajęć - odgadnięcie tematu na podst. wskazówek obrazkowych.
Dzieci odsłaniają kolejno (zawieszone na ścianie) obrazki przedstawiające znane postaci bajkowe i podaja ich tytuły.

3. Baśniowy most.
Dzieci losują bilety i przechodzą (np. przeskakują na jednej nodze) i przechodzą po baśniowym moście do Baśniowej Krainy.

4. Tajemniczy rękopis. Nauczycielka odczytuje błędny tekst baśni o ,,Czerwonym Kapturku”. Po odczytaniu dzieci korygują bledy w tekście.

5. Czarodziejskie jabłko – czyli zagadka dla każdego.
Dzieci podzielone na 3 grupy (wg koloru biletów) losują po 1 kartce (na grupę) z pytaniami.

6. Dobro zwycięża – zło zostaje pokonane. Pytania.
Uczniowie odpowiadają na pytania:
- Kto był dobry w tej bajce, a kto zły?
- Co zwyciężyło dobro czy zło?

7. Bajkowe przygody – zabawy ruchowe przy muzyce.
Dzieci w rytm muzyki poruszają sie po całej sali (każdy fragment melodii opowiada o innej bajce) i wykonują polecenia nauczyciela:
✓ Zbieramy chrust na opał, tak jak Jaś i Małgosia.
✓ Spotkaliśmy w lesie wilka, jesteśmy bardzo wystraszeni.
✓ Śpiąca królewna dotknęła wrzeciona i zasnęła twardym snem. My zasnęliśmy razem z nią.
✓ Kopciuszek szyje sukienki dla sióstr na bal.
✓ Krasnoludki pracują w lesie.

8. Puzzle bajkowe. Układanie pociętych ilustracji bajek. Kalambury.
Każda z grup układa puzzle, a następnie przedstawia ja za pomocą ruchu i gestu pozostałym grupom. Zadaniem pozostałych dzieci jest odgadnięcie tytułu bajki.

9. Postaci z ulubionej bajki- rysowanie pastelami olejnymi.
Uczniowie w grupach rysują wybrana przez siebie bajkę.

10. Zorganizowanie wystawki i omówienie prac. Dzieci odgadują tytuły przedstawionych na rysunku bajek. Nauczycielka zadaje pytania:
- po czym poznałyście, ze to ta bajka?
- które postaci są dobre, a które złe?
- co zwyciężyło dobro czy zło?

10.Zakończenie- rundka.
Dzieci kończą zdanie: „Najbardziej podobało mi się…”

11 ...