Dodaj publikację
Autor
elżbieta lesińska
Data publikacji
2009-05-04
Średnia ocena
0,00
Pobrań
166

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Motto: „Jak mogłaś oszukać kogoś, kogo kochałaś?”
 Pobierz (doc, 58,0 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE VI

TEMAT: W zależności od tego, kto opowiada … - układanie tekstów na podstawie opowiadania pt. „Mała Świnka”.

Motto: „Jak mogłaś oszukać kogoś, kogo kochałaś?”

CELE LEKCJI

➢ Uczeń zna treść opowiadania „Mała Świnka”, potrafi wymienić poszczególne elementy świata przedstawionego w utworze;
➢ Słucha ze zrozumieniem;
➢ Dostrzega alegoryczną wymowę opowiadania;
➢ Rozumie pojęcie „empatia”
➢ Wyraża i opisuje przeżycia wewnętrzne człowieka, nazywa uczucia i cechy
➢ Opowiada historię z punktu widzenia wybranego bohatera (odwzorowuje rzeczywistość) wykazując się umiejętnością budowania określonej formy wypowiedzi;
➢ Posługuje się odpowiednim słownictwem;
➢ Korzysta Ze wskazanych słowników;

NASTAWIENIA I POSTAWY:
➢ Szacunek dla twórczego wysiłku kolegów ;
➢ „Filozoficzna” zaduma nad człowiekiem, nad sensem najprostszych, a zarazem podstawowych uczuć wobec najbliższych;
➢ Dostrzeżenie wartości uniwersalnych, ponadczasowych;

METODY:
poszukująca ; praca z tekstem; burza mózgów; pogadanka; praktycznego działania; heureza; ćwiczeń praktycznych; praca z tekstem; rozmowa dydaktyczna;

FORMY PRACY:
➢ indywidualna, grupowa z elementami zróżnicowania, zbiorowa

POMOCE DYDAKTYCZNE:
➢ tekst opowiadania „Mała Świnka”
➢ słownik języka polskiego, słownik wyrazów obcych
➢ krzyżówki
➢ karty pracy

PRZEBIEG LEKCJI

Czynności wstępne

1. Uświadomienie uczniom celów lekcji
2. Podział na grupy
3. Omówienie organizacji pracy na lekcji
4. Zapis tematu

Rozwinięcie

1. Głośne odczytanie opowiadania;
2. Wymienienie bohaterów;
3. Próba przyporządkowania im charakterystycznych cech z uzasadnieniem; zgodnie z wybranym schematem:

Uważam, (Twierdzę), (Jestem zdania), że (…b) była (…c), ponieważ (…u).
O (…b) można powiedzieć, iż była (…c), gdyż (…u).
0 (…c) (…b) świadczy to, że (…u).

4. Rozwiązanie krzyżówki z hasłem „empatia”
5. Wyjaśnienie hasła na podstawie słownika wyrazów obcych

Część właściwa

1. Przypomnienie cech kartki z pamiętnika, jako formy wypowiedzi;
2. Polecenia dla grup:
I. Wczuj się w rolę Małej Świnki, w formie kartki z pamiętnika opowiedz o sobie, o swoim życiu, o przyjaźni z Marynią, planach, marzeniach itp.
II. Wczuj się w rolę Maryni, w formie kartki z pamiętnika opowiedz o sobie, o swoim życiu, o przyjaźni z Małą Świnką itp.
III. Wczuj się w rolę rodziny Małej Świnki, wyobraź sobie, że jesteś Tatą Świnką lub Mamą Świnką i w formie kartki z pamiętnika opowiedz o sobie, o swoim życiu na farmie, itp.
IV. Wczuj się w rolę kierowcy furgonu odwożącego świnki na targ. W formie kartki z pamiętnika opowiedz o swojej pracy, o tym co widziałeś na farmie, co czułeś itp.

3. Głośne odczytanie prac, ocena;
4. Podsumowanie lekcji;
5. Praca domowa: „Jak mogłaś oszukać kogoś, kogo kochałaś?” – oceń postępowanie Maryni.
6. Ocena poziomu zaangażowania uczniów na lekcji, ewaluacja;

Samoocena pracy na lekcji imię i nazwisko _________________________
I. Oceń w ...