Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV
TEMAT: Piszemy list do naszej nowej przyjaciółki Danusi.
CZAS 2 X 45 min.
CELE LEKCJI
Uczeń:
• poznaje różne teksty listów i nazywa je
• tworzy wyrażenia i zwroty ze słowem list
• pisze listy i adresuje koperty
• swobodnie posługuje się zwrotami nadawca, adresat, odbiorca
• stosuje poprawne zwroty grzecznościowe
• pisze wielką literą zwroty do adresata i zaimki
• stosuje zasady obowiązujące przy pisaniu listu
• samodzielnie redaguje samodzielnie list
• przestrzega zasad organizacji tekstu w liście
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
Karty pracy indywidualnej, prezentacja w programie Microsoft Power Point, tekst listu, plansze
FORMY PRACY – indywidualna jednolita
METODY PRACY – praktycznego działania, pokaz, heureza, praca z tekstem, pogadanka, elementy burzy mózgów
TOK LEKCJI
1. Czynności organizacyjne
2. Podanie tematu, zapoznanie uczniów z celami i organizacją lekcji
CZĘŚĆ I
1. Okoliczności i cel pisania listów
• Kiedy i do kogo możemy napisać list?
• Po co ludzie piszą listy?
2. Pojęcia związane z pisaniem listu
• Jak nazywamy tego, kto pisze i wysyła list?
• Jak nazywamy tego, do kogo list jest adresowany?
3. Analiza adresu na kopercie
• Jakie informacje powinny być umieszczone na kopercie, żeby trafiła ona do właściwej osoby? (prezentacja różnych sposobów adresowania kopert oraz skrótów)
• Pisemnie ćw.1 karta pracy
4. Zapoznanie dzieci z różnymi tekstami listów
• Jakie mogą być listy?
• Miłosny
• Telegram
• Anonim
• Kondolencyjny
• Wezwanie
• Pocztówka świąteczna
• List gończy
• Upomnienie
5. Rodzaje listów
6. Wyrażenia i zwroty związane z listem – ćwiczenia słownikowe
• Jakie czasowniki możemy połączyć ze słowem list?
doręczyć, nadać, wysłać, wrzucić, odpisać napisać …
• Jakie rzeczowniki możemy połączyć ze słowem list tworząc związek wyrazowy?
papier listowy, przesyłka listowa, znaczek na list, skrzynka na listy …
7. Pisownia wielkich liter w bezpośrednich zwrotach do nadawcy
• Nagłówek piszemy wielką literą
• Zwroty grzecznościowe w liście piszemy wielką literą
• Ćwiczenie 2 i 3 karta pracy
8. Analiza schematu graficznego listu
✓ Marginesy
✓ Data
✓ Nagłówek
✓ Akapity
✓ Zdanie nawiązujące kontakt, określenia celu pisania listu
✓ Właściwa treść listu
✓ Formuła pożegnalna
✓ Podpis autora listu
• Pisemnie ćw. 4 karta pracy
• Ustnie – polecenie nauczyciela. Wskaż kolejno:
o Nagłówek
o Zdanie nawiązujące kontakt, określenia celu pisania listu
o Właściwą treść listu
o Formułę pożegnalną
o Podpis autora listu
o
CZĘŚĆ II
9. Samodzielna praca ucznia - Ćw. 5, 6, 7 karta pracy
10. Odczytanie prac
11. PRACA DOMOWA ułóż pytania do krzyżówki z hasłem LIST
12. Samoocena ucznia