Dodaj publikację
Autor
elżbieta lesińska
Data publikacji
2009-05-04
Średnia ocena
0,00
Pobrań
242

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV - Jeden serdeczny gest sprawia, że zmienia się cały świat, rozkwita i wybucha śpiewem. I zmienia się całe życie...
 Pobierz (doc, 34,0 KB)

Podgląd treści


dwie jednostki lekcyjne
 TEMAT: „Jeden serdeczny gest sprawia, że zmienia się cały świat, rozkwita i   wybucha śpiewem. I zmienia się całe życie…” -  opowiadamy o Samolubnym Olbrzymie z opowiadania Oskara Widle’a. 
Cele lekcji:strategiczne:
uczeń
♣         Posługuje się kategoriami czasu i przestrzeni w celu porządkowania wydarzeń;
♣         Potrafi czytać  ze zrozumieniem teksty literackie i instrukcje;
♣         Czyta głośno uwzględniając zasady przestankowania;
♣         Wypowiada się komunikatywnie na określony temat;
♣         Uczy się planować swoją pracę;
♣         Podejmuje próby samooceny i korekty zadań.
operacyjne:
uczeń:
• Rozumie ogólny sens utworu;
• Porządkuje chronologicznie wydarzenia w opowiadaniu;
• Układa i zapisuje zdania rozwinięte;
• Potrafi zastosować wyrazy  określające stosunki czasowe między wydarzeniami;
• Rozumie znaczenie opisu i dialogu w opowiadaniu;
• Modyfikuje tekst zamieniając punkty planu ramowego w zdania;
• Wyróżnia czasowniki;
• Podejmuje próby pisania opowiadania doskonaląc swe  umiejętności w tym zakresie;
• Rozwija wyobraźnię i twórcze myślenie;
• Wykorzystuje  w wypowiedziach materiał słownikowy.
 Metody pracy: praca z tekstem, rozmowa dydaktyczna,  poszukująca, heureza, ćwiczeń praktycznych, korzystanie z materiału źródłowego
Formy pracy: grupowa jednolita, indywidualna
Środki dydaktyczne: tekst opowiadania Oskara  Widle’a „Samolubny Olbrzym”, karty pracy indywidualnej i grupowej, słowniczki ortograficzne, arkusze samooceny
Tok lekcji:
1. Wprowadzenie – zapoznanie uczniów z  głównymi celami i przebiegiem lekcji
2.  Zapis tematu lekcji;
3. Omówienie organizacji pracy na lekcji, przydzielenie ról w grupach 
4. Głośne odczytanie opowiadania „Samolubny Olbrzym”;
5. Wspólne ustalenie głównej myśli i przesłania czytanego tekstu;
6. Porządkowanie wydarzeń zgodnie z następstwem czasowym ( karta pracy ćwiczenie nr 1) – praca grupowa jednolita
7. Ćwiczenia w  układaniu zdań złożonych stanowiących odpowiedzi na pytania dotyczące szczegółowej znajomości treści opowiadania i umiejętności wyszukiwania w tekście informacji - ( karta pracy ćwiczenie nr 2) – praca indywidualna jednolita z elementami zróżnicowania
8. Ćwiczenia w  przekształcaniu punktów planu wydarzeń w zdania, wyróżnianie czasowników - ( karta pracy ćwiczenie nr 3)  - praca grupowa jednolita
9. Uzupełnianie zdań  wyrazami i wyrażeniami określającymi następstwo czasowe ( karta pracy ćwiczenie nr 4) – praca indywidualna jednolita z elementami zróżnicowania;
10. Ćwiczenia doskonalące  wprowadzanie opisu i dialogu w tekst opowiadania (karta pracy ćwiczenie nr 5) praca grupowa jednolita
11.  Wspólne ustalenie zasad, jakich należy przestrzegać pisząc opowiadanie;
12.  Samodzielne pisanie opowiadania - ( karta pracy ćwiczenie nr 6) (wdrażanie uczniów do korekty, korzystania ze słowników ortograficznych i racjonalnego gospodarowania czasem);
13.  Odczytanie wybranych opowiadań,  ocena ustna;
14.  Samoocena pracy uczniów na lekcji i ewaluacja.