Dodaj publikację
Autor
Weronika Sturmowska
Data publikacji
2009-05-12
Średnia ocena
0,00
Pobrań
45

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji języka angielskiego dotyczący praw człowieka, zaprezentowanego w konkursie dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych powiatu pilskiego pt. Human Rights in EFL classroom.
 Pobierz (doc, 72,5 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji języka angielskiego

Human Rights in the EFL Classroom

Autor: Weronika Sturmowska

nauczyciel języka angielskiego

Adres szkoły:

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych

ul. Złotowska 15

89-310 Łobżenica

tel. 067 286 00 37

Klasa: II/III liceum ogólnokształcącego, poziom rozszerzony

Temat: A woman fights for human rights. The work of Aung San Suu Kyi. (Kobieta walczy o prawa człowieka. Działalność Aung San Suu Kyi.)

Czas: 45 min.

Cel lekcji:

• cele ogólne

- uczeń poznaje słownictwo dotyczące walki o wolność i prawa człowieka

- uczeń kształtuje umiejętność czytania i słuchania ze zrozumieniem

- uczeń kształtuje umiejętność wypowiadania się (praca pisemna – recenzja w zadaniu domowym)

• cele szczegółowe

- uczeń zna życie i działalność birmańskiej opozycjonistki Aung San Suu Kyi

- uczeń zna słownictwo dotyczące walki o wolność i prawa człowieka

- uczeń potrafi wyszukać w tekście szczegółowe informacje

- uczeń potrafi uzupełnić tekst na podstawie usłyszanej piosenki

- uczeń potrafi odpowiedzieć na pytania do tekstu

- uczeń potrafi wymienić organizacje promujące Prawa Człowieka w języku angielskim

- uczeń zna słynnych przywódców walki o wolność i prawa człowieka w XX wieku

Metody:

• metoda komunikatywna

• metoda gramatyczno-tłumaczeniowa

• burza mózgów

Formy pracy:

• praca z tekstem (informacja biograficzna o Aung San Suu Kyi) – karta pracy nr 1, karta pracy nr 4

• praca z tekstem słuchanym (tekst piosenki U2 „Walk On” do uzupełnienia) – karta pracy nr 2

• ćwiczenia leksykalne (dobieranie, tłumaczenie, odnajdywanie antonimów) – karta pracy nr 3

• praca w parach, grupach i indywidualna

Pomoce dydaktyczne:

• płyta CD

• odtwarzacz CD

• karty pracy przygotowane przez nauczyciela

• tablica

Przebieg lekcji:

I. Wstęp

Organizacja lekcji – sprawdzenie obecności; podanie tematu lekcji

II. Rozwinięcie

1. Rozgrzewka językowa

a. Nauczyciel pisze na tablicy hasło HUMAN RIGHTS FIGHTERS IN THE 20TH CENTURY; prosi uczniów o wypisanie najważniejszych zwolenników walki o prawa człowieka.

b. Uczniowie w grupach wypisują nazwiska na kartce. Nauczyciel prosi przedstawicieli grup o wypisanie nazwisk na tablicy (przewidywane odpowiedzi uczniów: Lech Wałęsa, Martin Luther King, John Paul II, Mother Teresa, Mahatma Ghandi)

2. Rozumienie tekstu czytanego

a. Nauczyciel rozdaje uczniom kartę pracy numer 1, informuje czego dotyczy tekst. Uczniowie indywidualnie czytają krótką biografię Aung San Suu Kyi i wykonują ćwiczenia leksykalne (karta pracy nr 3). Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów. Prosi kilkoro uczniów o odczytanie wykonanych ćwiczeń.

b. Uczniowie w parach przygotowują odpowiedzi na pytania do tekstu (karta pracy nr 4). N-l wybiera osoby, które udzielą odpowiedzi.

3. Rozumienie tekstu słuchanego

a. Nauczyciel rozdaje uczniom kartę pracy nr 2 (tekst piosenki U2 „Walk On”)

b. N. informuje uczniów, że piosenka została zainspirowana działalnością Aung San Suu ...