Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Kmak
Data publikacji
2009-05-12
Średnia ocena
3,00
Pobrań
145

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji poświęcony wielokulturowości. Język, kolor skóry, miejsce zamieszkania, muzyka i taniec to elementy, które różnią dzieci z różnych kontynentów. Różnorodność, wielokulturowość jest dobra, potrzebna i kolorowa. Scenariusz uczy szacunku do tego co inne, nieznane, odmienne od tego  z czym dzieci spotykają się na codzień. Polecam - sprawdzone w praktyce.
 Pobierz (docx, 20,5 KB)

Podgląd treści

Temat: „Co różni, a co łączy dzieci pochodzące z różnych krajów?”

na podstawie tekstów wierszy, bajek, ilustracji, piosenek

i zgromadzonych rekwizytów.

Miejsce: Zespół Szkół w Gościejewie

Prowadząca: mgr Małgorzata Kmak

Czas trwania zajęć : 90 minut

Cel główny: kształcenie świadomości wielokulturowej wśród dzieci

z klasy I .

Cele szczegółowe:

poszerza swoje wiadomości na temat życia dzieci w innych krajach,

nazywa kontynenty i pokazuje je na mapie,

poznaje ogólne nazwy mieszkańców poszczególnych kontynentów,

gromadzi słownictwo niezbędne do redagowania zdań związanych z tematem,

potrafi poprawnie budować zdania,

umie ułożyć odpowiedź na pytania dotyczące tekstu,

potrafi zastosować wielką literę w pisowni nazw kontynentów i ich mieszkańców,,

potrafi zinterpretować muzykę ruchem,

rozwija zdolności aktorskie,

kształtowanie nawyku przestrzegania pracy w grupie,

kształtowanie postawy koleżeńskiej.

Metody pracy:

podające – pogadanka,

problemowe –aktywizujące (drama, gry dydaktyczne symulacyjne)

eksponujące – pokaz połączony z przeżyciem,

praktyczne – zadania stawiane dzieciom do wykonania.

Formy pracy :

grupowa, zbiorowa , indywidualna.

Środki dydaktyczne:

Ilustracje przedstawiające dzieci z różnych krajów, charakterystyczne

przedmioty, mapa fizyczna świata, mapa Europy z bohaterami bajek, teksty

wierszy o dzieciach z różnych stron świata , płyta CD z piosenkami,

magnetofon, pisaki, duże arkusze papieru, rozsypanka wyrazowa

Przebieg zajęć:

1. Powitanie - odśpiewanie i pokazywanie ruchem dłoni tekstu rymowanki :

Wszyscy są – witam Was!

Zaczynamy, bo już czas,

Jestem ja ,jesteś Ty

Razem to jesteśmy my ( 3 razy ).

2. Opowiadanie „Jesteśmy różni i to nas łączy” - wprowadzenie do temat zajęć.

Nauczycielka przedstawia obraz wyimaginowanego świata:

Wyobraź sobie świat bez różnic. Wszyscy jesteśmy jednakowi, podobni

do siebie jak dwie krople wody. Mówimy tym samym językiem, taką samą

barwą głosu. Mamy jednakowy kolor skóry, oczu i włosów. Nasze ubrania,

domy i samochody są identyczne. Nawet rośliny i zwierzęta niczym się od

siebie nie różnią. Wszystko jest takie samo, łącznie z naszymi uczuciami.

Czy chciałbyś żyć w takim świecie?

Z kim przyjaźniłbyś się?

Jak poznałbyś swoją mamę i tatę?

Wyobraź sobie teraz świat, który Cię otacza. Ludzie różnią się od siebie, mówią różnymi językami, inną barwą głosu, ich kolor skóry, oczu i włosów jest odmienny .Domy dookoła mają ciekawe formy i kształty, a pojazdy różnych typów, kolorów i marek.

Który świat podoba Ci się bardziej – ten jednokolorowy czy ten barwny?

W którym świecie chciałbyś spędzić wakacje?

Czy to dobrze, że ludzie różnią się od siebie kolorem skóry, oczu włosów

oraz językiem jakim się porozumiewają?

3.Wspólne odśpiewanie piosenki „ Wszystkie dzieci nasze są „ M.Jeżowskiej

- krótka analiza tekstu piosenki –zwrócenie uwagi na imiona dzieci oraz

określenie miejsca ich zamieszkania.

4.Dzieci różnych kontynentów ...