Dodaj publikację
Autor
Nina Grabowska
Data publikacji
2009-05-12
Średnia ocena
0,00
Pobrań
40

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

„Piękno harmonii i harmonia piękna” - Klasyczna forma sonatowa - obserwacja wejść tematów i rozwoju akcji muzycznej.
 Pobierz (doc, 27,5 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCJI SZTUKI

KLASA………… data…………

TEMAT : „Piękno harmonii i harmonia piękna”- Klasyczna forma sonatowa – obserwacja wejść tematów i rozwoju akcji muzycznej.

- poszerzenie i uzupełnienie, niezbędnej przy słuchaniu muzyki, wiedzy o podstawowych formach muzycznych;
- przygotowanie do świadomego uczestnictwa w kulturze;
- doskonalenie umiejętności słuchania muzyki, rozumienia i przeżywania podstawowych zjawisk w muzyce;
- kształtowanie kultury odbioru;
- zachęcanie, pobudzanie do poszerzania i uzupełniania informacji na temat stylów w historii muzyki;

FORMY I METODY PRACY: zbiorowa

METODY NAUCZANIA : pogadanka, słuchanie utworów przedstawicieli muzyki
klasycznej, omawianie twórczości muzycznej klasyków,
ćwiczenia w rozpoznawaniu form oraz cech muzycznych
epoki klasycyzmu, rozpoznawanie utworów poszczególnych
klasyków wiedeńskich.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE : nagrania utworów muzycznych :
W.A.Mozart: „40 symfonia g-moll”, cz.I,
„40 symfonia g-moll”, cz.III Menuet
„40 symfonia g-moll”,czIV Finale.Allegro
uwertura do opery Czarodziejski flet
fragm. Requiem
J.Haydn : „Andante z Symfonii G-dur Z uderzeniem
w kocioł
L.van Beethoven : „V Symfonia c-moll”, cz.I
„Koncert fortepianowy Es-dur”, cz.I
tablice informacyjno-obrazkowe : instrumenty;

zeszyt ćwiczeń
CELE OPERACYJNE :

- uczeń zna:
pojęcie sonata, symfonia, allegro sonatowe, koncert, kwartet smyczkowy, życie i twórczość W.A.Mozarta, J.Haydna, L.van Beethovena
- uczeń wie:
jakie są zespoły muzyki kameralnej XVIII i XIX wieku, jakie instrumenty wchodziły w skład tych zespołów, jakie są elementy allegra sonatowego: ekspozycja, przetworzenie, repryza;
- uczeń potrafi :
podać cechy charakterystyczne muzyki klasycznej, podać przykłady opery klasycznej, rozmawiać o formie sonaty i symfonii w oparciu o poznane na lekcji przykłady muzyczne, rozpoznawać słuchem poznane utwory poszczególnych kompozytorów epoki, rozpoznawać słuchem elementy allegra sonatowego oraz cechy muzyki klasycznej ( również w nieznanych utworach).

PRZEBIEG LEKCJI:

1.Czynności organizacyjno- porządkowe.

2.Tok lekcji:
- zapoznanie uczniów z życiorysem, biografią kompozytorską J.Haydna;
- przedstawienie kompozytorstwa J.Haydna;
- zapoznanie uczniów z życiorysem, biografią kompozytorską W.A.Mozarta;
- przedstawienie kompozytorstwa W.A.Mozarta;
- zapoznanie uczniów z życiorysem, biografią kompozytorską L.van Beethovena;
- przedstawienie kompozytorstwa L.van Beethovena;
- omówienie cech charakterystycznych muzyki klasycznej;
- wyjaśnienie pojęć sonata, symfonia, allegro sonatowe,
- przedstawienie instrumentów zespołów muzyki kameralnej oraz orkiestralnej;
- rozmowa o formach sonat i symfonii;
- rozpoznawanie utworów poszczególnych kompozytorów epoki;
- rozpoznawanie słuchem elementów allegra sonatowego oraz cech muzyki klasycznej;
- wykonanie pytań ćwiczeniowych.

opr. Nina Grabowska – nauczyciel sztuki w gimnazjum