Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYKI I EKONOMII
TOWARZYSTWA WIEDZY POWSZECHNEJ
SCENARIUSZ LEKCJI
TEMAT: Interpretacja tematyki – „złota rybka” w muzyce i plastyce.
Wyk. Nina Grabowska
Cele ogólne:
- zagadnienia plastyczne : operowanie śmiałymi plamami; wykorzystanie wiedzy o barwach w celu uzyskania przestrzeni;
- zagadnienia muzyczne : wpływ malarstwa impresjonizmu na rozkwit i rozwój nowego kierunku w muzyce.
TEMAT: Interpretacja tematyki – „złota rybka” w muzyce i plastyce.
TECHNIKA : collage
FORMY I METODY PRACY : zbiorowa, indywidualna
METODY NAUCZANIA : pogadanka, pokaz, słuchanie utworu, omówienie reprodukcji
malarstwa impresjonizmu, wysłuchanie bajki „O rybaku i złotej
rybce”, obserwacja akwarium, ćwiczenie plastyczne
ŚRODKI DYDAKTYCZNE : nagranie utworu „MORZE” Claude Debussyego, nagrania
/ fragmenty / utworów muzycznych : Ravela, Debussyego,
Szymanowskiego, de Falla; bajka „O rybaku i złotej rybce”,
akwarium, reprodukcje obrazów malarstwa impresjonizmu
MATERIAŁY : farby, pastele, klej, gazy, bandaże, kolorowy papier, folie
CELE OPERACYJNE :
- uczeń wie co to jest impresjonizm;
- uczeń zna życie i twórczość C.Debussyego;
- uczeń zinterpretuje wpływ oświetlenia na wygląd akwarium i w kompozycjach malarskich, przedstawi to za pomocą różnych środków plastycznych /faktura, plama barwna, linia/;
- uczeń potrafi zastosować kontrasty barwne dla uzyskania świetlistości i przestrzeni w kompozycji;
- uczeń potrafi przedstawić sytuację uwzględniającą ruch;
- uczeń omawia wykonaną pracę i wpływ muzyki na jej przedstawienie.
PRZEBIEG LEKCJI :
1. Czynności organizacyjno porządkowe.
2. Wprowadzenie do lekcji:
- przedstawienie malarstwa impresjonizmu /przykłady/ : Monet, Cazanne, Degas, Renoir ;
- wysłuchanie fragm. Utworów muzycznych, kompozytorów takich jak: Ravel, Debussy, Szymanowski, de Falla ;
- omówienie powiązań sztuki malarstwa epoki impresjonizmu z muzyką kompozytorów impresjonistów;
- wysłuchanie utworu „MORZE” C. Debussyego;
- omówienie nastroju, ruchu, przestrzeni w obserwowanym akwarium;
- wysłuchanie bajki „O rybaku i złotej rybce”;
- przygotowanie stanowiska pracy;
- wykonanie pracy plastycznej;
- sporządzenie wystawki prac;
- ocena prac wyrażona stopniem;
- porządkowanie stanowiska pracy.
BIBLIOGRAFIA:
1. „Szkoła rysowania i malowania” – B. Drozdowski , Delta W-z W-wa 1993r.
2. „ABC wiedzy o plastyce” – H.Ciszewska WSiP.
3. „Papieroplastyka” – I.Daszyńska WSiP.
4. „Teczniki graficzne”- I. Daszyńska WSiP.
5. „100 tecznik plastycznych” – I Lewicka
6. „Metodyka” – Popek
7. „Zajęcia plastyczne” – Popek.
8. „Jak malować” – pierwsze kroki w malarstwie artystycznym – J.M.Parramon, Galaktyka 2000r.
9. „Impresjoniści” – J. Guze , Wiedza Powszechna 1986r.
10. „ Wielcy malarze”- ich życie inspiracje i dzieło , wyd. Eaglemoss Polska sp. z o.o. red.nacz. Wojciech Król.
PŁYTOTEKA :
1. Maurice Ravel.
2. Claude Debussy /z fragm. Utworu „MORZE”/.
3. K. Szymanowski
4. Manuel de Falla