Dodaj publikację
Autor
mgr Wiesława Piasecka
Data publikacji
2009-05-12
Średnia ocena
0,00
Pobrań
117

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Ogromna większość problemów dzieci leworęcznych wynika z braku odpowiednich ćwiczeń i wiedzy na ten temat. Pomimo półek pełnych książek na temat dosłownie wszystkich aspektów wychowania dzieci, nadal zbyt wielu rodziców i pedagogów mało wie na temat  tak ważnej kwestii. Pragnę chociaż w ograniczony sposób zasygnalizować ten ważny temat.
 Pobierz (doc, 46,5 KB)

Podgląd treści


LEWORĘCZNOŚĆ
Ogromna większość problemów dzieci leworęcznych wynika z braku odpowiednich ćwiczeń i wiedzy na ten temat. Pomimo półek pełnych książek na temat dosłownie wszystkich aspektów wychowania dzieci, nadal zbyt wielu rodziców i pedagogów mało wie na temat tak ważnej kwestii.
Przez całe wieki pogardzano ludźmi leworęcznymi i bano się ich. Nazywano ich wyrzutkami, degeneratami, mańkutami: uważano że są gorsi, niezdarni, ich obecność przynosi pecha, źle wróży, podejrzewano ich nawet o związki z szatanem. W XVII w. kobiety oskarżone o czary publicznie rozbierano, jeśli po lewej stronie ciała znaleziono jakieś znamiona, pieprzyki uznawano to za absolutny dowód winy. Wyjątkiem byli Inkowie którzy osoby leworęczne darzyli czcią. Historia zna wielu leworęcznych geniuszy, artystów
i sportowców – Albert Einstein, Goethe, Gandhi, Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Paul Mc Cartney, Jacek Kaczmarski. Jeszcze w połowie XX wieku dzieci leworęczne były często zmuszane do pisania prawa ręką. Najsubtelniejsze z naszych uprzedzeń, te, z których istnienia nawet nie zdajemy sobie sprawy, zwykle są najbardziej podstępne. Są one głęboko zakorzenione w naszym języku i często wyrażamy je bez zastanowienia. Określenie „leworęczny” ma zabarwienie negatywne – ktoś ma dwie lewe ręce, dwie lewe nogi, wstać lewą nogą, lewe interesy, lewus - ktoś leniwy, lewucha – coś otrzymanego nielegalnie, lewizna – coś nielegalnego. Na drugim końcu jest prawo, prawość, człowiek prawy.
Osoby leworęczne mają niejednokrotnie trudności w codziennym funkcjonowaniu. Pisanie lewą ręką nie jest czynnością odwrotną do pisania ręką prawą; te dwie czynności są całkowicie różne. Osobie leworęcznej trudność może sprawić obsługa piły elektrycznej, może ona nawet być narzędziem niebezpiecznym, irytujące może okazać się używanie drylownicy lub nożyka do obierania warzyw, próba otwarcia puszki za pomocą standardowego otwieracza. Ogromna większość narzędzi i czynności została starannie przygotowana dla wygody osób praworęcznych – spróbujcie założyć zegarek na prawą rękę i nastawić czas, proszę wziąć do ręki lewej nożyczki – trudności nie wynikają z lateralnej preferencji lecz ułatwień stosowanych dla osób praworęcznych. Któż jednak nie miałby trudności, zmagając się z prawami fizyki? Czyja pewność siebie, a z czasem i poczucie własnej wartości nie zostałyby zachwiane? W dzieciństwie te niepowodzenia mogą zostać jeszcze wyolbrzymione, szczególnie kiedy rówieśnicy posługują się tymi samymi narzędziami sprawnie i bez wysiłku.
Leworęczność występuje nieco częściej u mężczyzn niż wśród kobiet. Przyczyny nie są jasne, niektóre badania pokazują, że leworęczność częściej występuje wśród bliźniąt
i dzieci urodzonych z niską wagą. Co ciekawe, w wypadku niektórych bliźniąt jednojajowych preferencje lateralne nie są jednakowe. Fakt ten podważa teorie, zgodnie z którymi jedynym czynnikiem determinującym ręczność są geny.
Wiele ...