Dodaj publikację
Autor
Ewa Strączyńska
Data publikacji
2009-05-12
Średnia ocena
5,00
Pobrań
65

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Tekst przedstawia prawa człowieka. Zawiera rownież propozycje realizacji określonych zagadnień na poszczególnych etapach kształcenia oraz sugerujena jakich jednostkach lekcyjnych powinno sie to odbywać.
 Pobierz (docx, 25,1 KB)

Podgląd treści

1

Zapoznanie uczniów szkoły podstawowej z Konwencją Praw Człowieka

Poniżej w punktach głównych podane są postanowienia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i jej Protokołów. Konstytucja RP przestrzega tychże postanowień, co zostało szczegółowo ujęte w odpowiednich artykułach. Dlatego też pod punktami głównymi znajdują się korelujące z nimi fragmenty artykułów z Konstytucji.

PRAWA CZŁOWIEKA

GWARANCJE

Prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa osobistego:

Wolność człowieka podlega ochronie prawnej.

Każdemu zapewnia się nietykalność osobistą i wolność osobistą.

Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia.

Rzeczpospolita Polska zapewnia ochronę praw dziecka.

Każdy ma prawo do ochrony zdrowia.

Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.

Władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku.

Władze publiczne są obowiązane do zwalczania chorób epidemicznych i zapobiegania negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska.

Władze publiczne popierają rozwój kultury fizycznej, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

Osobom niepełnosprawnym władze publiczne udzielają, zgodnie z ustawą, pomocy w zabezpieczaniu egzystencji, przysposobieniu do pracy oraz komunikacji społecznej.

Władze publiczne prowadzą politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom.

Ochrona środowiska jest obowiązkiem władz publicznych.

Każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.

Państwo w swojej polityce społecznej i gospodarczej uwzględnia dobro rodziny. Rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej, zwłaszcza wielodzietne i niepełne, mają prawo do szczególnej pomocy ze strony władz publicznych.

Każdy ma prawo do nauki. Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa.

Nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna. Ustawa może dopuścić świadczenie niektórych usług edukacyjnych przez publiczne szkoły wyższe za odpłatnością.

Rodzice mają wolność wyboru dla swoich dzieci szkół innych niż publiczne. Obywatele i instytucje mają prawo zakładania szkół podstawowych, ponadpodstawowych i wyższych oraz zakładów wychowawczych.

Władze publiczne zapewniają obywatelom powszechny i równy dostęp do wykształcenia. W tym celu tworzą i wspierają systemy indywidualnej pomocy finansowej i organizacyjnej dla uczniów i studentów.

Każdy ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

2

Obywatel ma prawo do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo oraz po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Stałe zatrudnianie dzieci do lat 16 jest zakazane

Prawo do rzetelnego procesu sądowego w sprawach cywilnych i karnych.

Prawo do głosowania i kandydowania w wyborach:

Obywatel polski ma prawo udziału w referendum oraz prawo wybierania Prezydenta Rzeczypospolitej, posłów, senatorów i przedstawicieli do ...