Dodaj publikację
Autor
Barbara Mazurkiewicz
Data publikacji
2009-05-12
Średnia ocena
0,00
Pobrań
81

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Komentarz na temat etyki w zawodzie nauczyciela.
 Pobierz (doc, 50,0 KB)

Podgląd treści


Etyka w zawodzie nauczyciela

Etyka. Kojarzy nam się z dobrym zachowaniem, z moralnością, uczciwością, solidnością, lojalnością, z wszystkimi wartościami człowieka.
Według Władysława Kopalińskiego etyka to moralność, nauka o moralności, filozofia moralności; określony system etyczny; ogół zasad i norm postępowania obowiązujących w danej epoce i środowisku.
Według Encyklopedii PWN:
(Nowa encyklopedia powszechna PWN © Wydawnictwo Naukowe PWN SA)
ETYKA [gr.]:
1) Ogół ocen i norm moralnych przyjętych w danej zbiorowości społ. (społeczeństwie, klasie lub grupie społ., środowisku) w określonej epoce hist.; synonim moralności.
2) Nauka o moralności, wg tradycji filoz. dyscyplina nauk. rozpatrywana w aspekcie normatywnym (tzw. etyka normatywna lub etyka właściwa) i opisowo-wyjaśniającym (tzw. etyka opisowa lub etologia). Etyka w  aspekcie normatywnym zajmuje się ustalaniem, co jest moralnie dobre, a co złe, oraz — na podstawie przyjętych ocen i związanych z nimi powinności — wytyczaniem dyrektyw, tj. norm moralnie pozytywnego postępowania i wskazywaniem sposobów takiego przekształcania obiegowej moralności, by dostosować ją do przyjętego ideału moralnego. Etyka w aspekcie opisowym zajmuje się analizą, opisem i wyjaśnianiem moralności rzeczywiście przyjmowanej (obiegowej) w różnych epokach i środowiskach społ., wskazywaniem źródeł, struktury, funkcji moralności jako formy świadomości społ. i wykrywaniem prawidłowości jej rozwoju.
Etyka zawodowa – to dział etyki zajmujący się specyficznymi problemami moralnymi, jakie stwarza fakt wykonywania przez ludzi rozmaitych zawodów; także zespół norm i ocen moralnych obowiązujących wykonawców danego zawodu lub członków danej grupy zawodowej (np. etyka lekarska, adwokatów, nauczycieli).
Jeśli przyjąć, że etyka to ogół zasad i norm postępowania obowiązujących w środowisku, to musi być jakiś kodeks, który dokładnie określa te normy. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy wszystko co robią ludzie jest regulowane przez ustalenia prawne, regulaminowe itp. Takimi aktami, które regulują wszelkie sprawy związane z pracą w oświacie są ,,Ustawa o systemie oświaty” z 7.09.1991 r. oraz Karta Nauczyciela. Poszukajmy więc w tych aktach prawnych ustępów, które mówią o etyce nauczyciela.
We wstępie do w/w Ustawy czytamy:
,,Nauczanie i wychowanie – respektując chrześcijański system wartości – za podstawę przyjmuje uniwersalne zasady etyki. Kształcenie i wychowanie służy rozwijaniu u młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultury Europy i świata. Szkoła winna zapewnić każdemu uczniowi warunki niezbędne do jego rozwoju, przygotować go do wypełniania obowiązków rodzinnych i obywatelskich w oparciu o zasady solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności.”
Czyli wiemy już jakie ogólne cele ma spełniać system oświaty w Polsce i do czego musi odnieść się każdy nauczyciel. Tylko czy nie są to zbyt ...