Dodaj publikację
Autor
Edyta Kłusowska
Data publikacji
2009-05-12
Średnia ocena
5,00
Pobrań
198

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć z edukacji informatycznej w kl. I. Ośrodek tematyczny: Idzie wiosna. Temat: Myszką malowane.
 Pobierz (doc, 1,6 MB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć z edukacji informatycznej w kl. I

Ośrodek tematyczny: Idzie wiosna

Temat: Myszką malowane.

Cele operacyjne:
Uczeń
✓ zna podstawowe narzędzia z przybornika PAINT – wymienia je i rozpoznaje
✓ potrafi samodzielnie posługiwać się poznanymi przyciskami przybornika programu graficznego Paint
✓ dba o estetykę wykonanej grafiki komputerowej

Metody: pogadanka, „burza mózgów”, zabawa, pokaz, ćwiczenia z użyciem komputera

Środki dydaktyczne: plansza nr 2 – NARZĘDZIA PRZYBORNIKA PROGRAMU GRAFICZNEGO PAINT z zestawu magnetycznych tablic dydaktycznych wydawnictwa Videograf, podręcznik „Przygoda z komputerem. Klasa 1. Elementy informatyki w nauczaniu zintegrowanym + CD”, plik graficzny na płycie CD-ROM – ćwiczenie 20

Przebieg zajęć:

1. Nawiązanie do tematyki wiosennej. Pogadanka na temat zbliżającej się pory roku i jej zwiastunów.
2. Zapoznanie uczniów z celem i tematem zajęć.
Nauczyciel poleca, by uczniowie otworzyli podręcznik na s. 51. Stwierdza, że jednym ze zwiastunów wiosny są piękne kolorowe kwiaty, dlatego też na kwiatkach zapisany jest temat dzisiejszych zajęć.

Na kwiatkach umieszczone są liczby i odpowiadające im litery. Pod spodem znajduje się tabelka, do której należy wpisać kolejne liczby od 1 do 14, a pod nimi litery, z których powstanie hasło. (Dzieci mogą głośno przeliczyć do 14). Wykonują zadanie samodzielnie.

Następnie odczytują hasło: MYSZKĄ MALOWANE i próbują je wyjaśnić. Nauczyciel informuje, że czeka ich kolejne zadanie, tym razem będzie to myszką malowany obrazek pt. „Idzie wiosna”. Pyta uczniów, w jakim poznanym programie komputerowym można wykonać ten rysunek? Dzieci odpowiadają, że w programie PAINT. Następnie stwierdza, że do wykonania rysunku potrzebne są różne narzędzia, które znajdują się w przyborniku.
3. Przypomnienie i omówienie poznanych narzędzi przybornika edytora PAINT.
• Nauczyciel recytuje wiersz, uczniowie uważnie słuchają i starają się zapamiętać jak najwięcej narzędzi przybornika PAINT wymienionych w wierszu.

Myszką malowane
Weź narzędzia z przybornika
niech ci nic już nie umyka.
Ołówek i pędzelek
mogą naszkicować wiele.
Linia, elipsa i prostokąt
nadadzą kształtu przedmiotom.
A teraz - wypełnienie kolorem,
aerografem zrób efekty dodatkowe.
Jak coś się nie uda
będzie gumką zmazane.
Wszystko łatwo zmienić,
bo jest myszką malowane.

Uczniowie wymieniają narzędzia z wiersza, a następnie próbują je rozpoznać.
• Zabawa „Zgadnij kto ja jestem?
• Dzieci siedzą w kole, osoba prowadząca przygotowuje kartoniki z przyciskami przybornika programu PAINT i wkłada je do worka – (Załącznik nr 1). Nauczyciel informuje, że na kartonikach umieszczone są narzędzia, które mogą być potrzebne w wykonaniu komputerowego rysunku. Dziecko wskazane przez osobę prowadzącą losuje jeden kartonik. Jego zadaniem jest powiedzenie do czego on może służyć. Nie można podawać nazwy narzędzia, ponieważ odgadują ją pozostali uczestnicy zabawy.

Następnie dzieci podają ...